Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2018, 15:27

ZOH 2018: Kontroverzia aj príchuť škandálu. Dvadsiatka krajín zaujala už na otvorení

V poradí XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu odštartovali v piatok slávnostným otváracím ceremoniálom. V rámci neho sa zúčastneé krajiny predviedli v oblečení, ktoré reprezentuje ich krajinu na ZOH 2018.

ZOH 2018: Kontroverzia aj príchuť škandálu. Dvadsiatka krajín zaujala už na otvorení
Zdroj: TASR - Michal Svítok

ZOH 2018 oficiálne otvoril o 21.42 miestneho času, t.j. 13.42 SEČ juhokórejský prezident Mun Če-in. Ceremoniál sa niesol v duchu motta "Peace in motion", teda "Mier v pohybe", pričom pripomenul aj bohatú kórejskú kultúru.

V galérii si pozrite, v čom sa reprezentanti krajín predviedli na otváracom ceremoniále

​V hľadisku Olympijského štadióna v Pjongčangu nechýbali významné osobnosti politického života a prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 35 tisíc divákov.

Pestrofarebný program, ktorý sa Kórejčanom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle a niesol sa v olympijskom hesle "Peace in motion", so základným odkazom harmónie a zbližovania.

Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou krajinou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo Grécko.

Zvyšok krajín nastúpil podľa kórejskej abecedy hangul, pozostávajúcej z 10 samohlások a 14 spoluhlások. Slovenská ekipa vpochodovala na štadión ako 39. v poradí z 91, o 20.44 miestneho času (12.44 SEČ).

Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. V početnom zástupe chýbala napríklad biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sa chcela koncentrovať na sobotňajší šprint na 7,5 km.

Ruskí reprezentanti v dôsledku dopingového škandálu nastúpili pod hlavičkou tímu "Olympijskí športovci z Ruska" a namiesto národnej vlajky korzovali s olympijskou vlajkou, ktorú niesla dobrovoľníčka.

Na ZOH 2018 by sa malo predstaviť 2952 športovcov z 92 krajín, pričom rozdajú 102 medailových kolekcií. Najpočetnejšiu výpravu majú Spojené štáty americké.