Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2021, 10:00

V malej dielni vznikajú unikátne sviečky. Dizajnom a Bohemia krištáľom očarili aj francúzskych majstrov

  • Príbeh značky LUMINIA si môžete prečítať v lifestylovej prílohe prečo nie?! ktorá je dnes, 29. novembra 2021 vložená do Hospodárskych novín.
  • Svetovo unikátne sviečky vznikajú v rodinnej slovenskej dielni. 
  • Spájajú trblietavý lesk, prírodný vosk, knôty z egyptskej bavlny a unikátne esenciálne oleje. 
  • Za ich vývojom a výrobou stojí Natália Gápľovská a jej rodina. 
V malej dielni vznikajú unikátne sviečky. Dizajnom a Bohemia krištáľom očarili aj francúzskych majstrov
Zdroj: Luminia

Príbeh značky LUMINIA sa začal písať nenápadne. Natália Gápľovská pracovala dlhé roky v zahraničí ako modelka a k tvorbe sviečok sa dostala náhodou, pri riešení vlastných zdravotných problémov.

To, že sa jej spolu s rodinou podarilo vytvoriť unikát, ktorý nemá vo svete obdobu, potvrdili aj na svetovej výstave v Paríži, kde slovenské sviečky vystavovali po boku najväčších producentov zvučných mien.

Majiteľ jednej z najpredávanejších značiek na svete sa tiež zaujímal, ako to, že LUMINIA sviečky sú také krásne trblietavé a horia tak veľmi dlho.

„V rozhovore sme to preberali a on okamžite zareagoval s tým, že toto som povedala naposledy a už nikdy to nemám zopakovať a držať si recept ako rodinné tajomstvo,“ spomína si s úsmevom na svoje začiatky zakladateľka značky.

„Zaujali sme čistotou nášho dizajnu, ktorý je jednoduchý, elegantný a zároveň iný. Boli sme novou značkou, ktorá nekopírovala a vynikla.“

Receptúru tvorila Natália v spolupráci s bratrancom, ktorý zdedil po otcovi rodinnú tradíciu výroby sviečok. Od začiatku odmietla všetky skratky, nechcela ísť cestou masovej strojovej výroby, práve naopak.

Každá sviečka LUMINIA je robená ručne a práca na nej trvá jeden až dva dni v závislosti od veľkosti. „Vďaka poctivej ručnej práci a času, ktorý každej sviečke venujeme, vieme dosiahnuť trblietavosť, veľmi dlhé a čisté horenie. Bratranec je zodpovedný za výrobu a každá sviečka prejde jeho rukami.“

Od parafínu k prírode

Poďme však pekne od začiatku. Natália už počas svojej modelingovej kariéry zvažovala, čím sa bude živiť po jej skončení. Chcela robiť prácu, ktorá má zmysel, je kreatívna a zároveň prospešná, bude sa vyvíjať, baviť ju a robiť ľuďom radosť.

V hlave jej vírilo množstvo biznis nápadov, tvorba sviečok medzi ne však najskôr nepatrila.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.