06.11.2017, 15:37

Inšpirácia rovno za rohom. Česi svoje historické stavby zachraňujú a vracajú im život

Prinášame vám pozitívne príklady dobrej starostlivosti o pamiatky v rukách súkromníkov.

Inšpirácia rovno za rohom. Česi svoje historické stavby zachraňujú a vracajú im život
Zdroj: Národní památkový ústav

V renesančnom zámku v Bučoviciach vyhlásili výsledky štvrtého ročníka české Ceny Národného pamiatkového ústavu Patrimonium pre futuro za rok 2016, píše iDnes.

"Cenou Patrimonium pre futuro chceme nielen vyzdvihnúť, čo sa v oblasti pamiatkovej starostlivosti podarilo, ale predovšetkým poďakovať tým, ktorí sa o to pričinili. Strávený čas, vynaložené úsilie aj vložené finančné prostriedky zo strany vlastníkov, tvorcov či investorov si spoločenskú prestíž a uznanie zaslúži," uviedla generálna riaditeľka českého Národného pamiatkového ústavu Naďa Goryczková.

Porota vyberala z celkom dvadsiatich štyroch uchádzačov v štyroch kategóriách.

Ocenenie symbolizované striebornou plaketou

  • Spoločnosť pre obnovu pamiatok Úštěcka za stavebnú obnovu kostola Nanebovzatia Panny Márie v Konojedy pri Úštěku
  • mesto Odry za objav zrubovej konštrukcie a maľovaného stropu v cintorínske kaplnke sv. Rodiny v Odrách
  • Matematicko-fyzikálna fakulta Univerzity Karlovej za záchranu a sprístupnenie rotundy sv. Václava na Malostranskom námestí v Prahe
  • obec Horní Maršov a Hradné spoločnosť Aichelburg za záchranu a obnovu cintorínov kostola Nanebovzatia Panny Márie v Hornom Maršove

Osobitné ocenenie generálnej riaditeľky NPU

  • za obnovu domu č. 29 na Palackého ulici v Telči, vlastník a investor Pavol Jerie
  • za záchranu a obnovu usadlosti č. 12 v Kučerovej, vlastníci Irena a Jan Dvořákovci
  • za celkovú obnovu výhrevne v železničnej stanici Kořenov, vlastník a investor Železničná spoločnosť Tanvald, ops a projektant Ivan Lejčar

Plaketou pre osobnosť pamiatkovej starostlivosti bol za dlhodobé aktivity v prospech kultúrneho dedičstva v českých krajinách, jeho úspešnú propagáciu a výraznú podporu ocenený Ian Kennaway.

"Úcta k vlastnému kultúrnemu dedičstvu a pamiatkovým hodnotám u nás nie je zatiaľ samozrejmosťou a práve popularizáciou príkladov dobrej praxe chceme nielen širokej verejnosti, ale aj vlastníkom pamiatok ukázať, že táto úcta a následná starostlivosť má zmysel a že sa celej spoločnosti dlhodobo vypláca. Chcem preto veľmi poďakovať všetkým oceneným aj nominovaným za ich záslužnú činnosť, ktorá presahuje hranicu jednej generácie a presne tak odráža názov ocenenia, ktorého český preklad znamená Dedičstvo pre budúcnosť," uzavrela generálna riaditeľka NPU.

Patrimonium pre futuro

Cenu Národného pamiatkového ústavu Patrimonium pre futuro s podtitulom Spoločenské ocenenie príkladov dobrej praxe vyhlasuje a udeľuje NPU od roku 2014 v snahe zhodnotiť a vyzdvihnúť, čo sa v oblasti pamiatkovej starostlivosti podarilo, a oceniť tých, ktorí sa o úspešné dielo pričinili .

Odborníkmi z regionálnych pracovísk NPÚ sú nominované maximálne dva pozitívne príklady z každého kraja, ktoré potom súperia o ocenenie v kategóriách: obnova pamiatky, reštaurovanie, objav, nález roka, prezentácie hodnôt, záchrana pamiatky.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.