Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2017, 00:01

Mení sa význam slova luxusné. Výrobcovia pochopili, o čo zákazníkom v skutočnosti ide

Trhom už nehýbu len drahé autá, archívne vína či šperky vysokej hodnoty, ale aj obyčajné výrobky.

Mení sa význam slova luxusné. Výrobcovia pochopili, o čo zákazníkom v skutočnosti ide
Zdroj: Louis Vuitton

Výrobky s visačkou "luxus" už nie sú len doménou starších zámožných dám. Stále väčšiu úlohu v ňom hrajú mladí zákazníci, ktorí úplne menia význam pojmu luxusné, píšu Lidovky. Pozrite si v galérii novodobé trendy už pod nálepkou luxusu.

Pouličná móda

Americká agentúra Bain & Company vytvorila v spolupráci s asociáciou Altagamma, združujúca talianskych výrobcov luxusného tovaru štúdiu, z ktorej vyplýva, že sa pouličná móda podieľala piatimi percentami na globálnych predajoch luxusného tovaru, ktorého sa tento rok predalo za 263 miliárd eur.

S ďalším päťpercentným nárastom predajov sa počíta do roku 2020. "Zákazníci sú mladší, čo je dobré pre stredné až dlhodobé obdobie tohto priemyslu. Mladšia generácia bola predtým trochu odtrhnutá od luxusných značiek," povedala Federica Levato, konateľka Bain & Company.

Žiadne luxusné kabelky, ale pohodlie

Značky teraz pochopili, že mladí ľudia neholdujú blýskavým kabelkám a perfektne padnúcim oblekom, ale dávajú prednosť pohodliu. Podľahli tak napríklad strohej grafike značky Off-White a mikinám Vêtements gruzínskeho rodáka Demna Gvasalia.

Francúzsky módny dom Louis Vuitton, ktorý je výrobcom slávnych kožených kabeliek, rozvíril debatu o prepojení luxusu a športovej módy, keď so (pôvodne skate značkou) Supreme vytvoril červenobiele ľadvinky.

Britský výrobca konzervatívnych béžových pršiplášťov Burberry tento rok odhodil svoju uniformitu a nechal ruského návrhára Gosu Rubčinskijho doplniť kabát pre gentlemanov o šortky a tepláky.

"Veľmi rýchlo rastie trh s luxusnými tričkami, ktorý predstavuje 2,5 milióna eur. Polmiliardový trh teraz predstavujú gumové papuče, čo je v tomto segmente veľmi neobvyklé," doplnila Levato.

Podľa nej je dnes pouličná móda globálnym trendom, za ktorý môže uvoľnenejšia atmosféra v pracovnom odievaní. To je dnes oveľa zhovievavejšie k pohodliu ako pred desiatimi či pätnástimi rokmi.

Módne domy si tak kvôli novým zákazníkom v posledných sezónach aktívne predchádzali miléniáli (generácia narodenia medzi rokmi 1986 a 1995) aj Generáciu Z (ľudia narodení v druhej polovici 90. rokov).

Hviezdy sociálnych sietí a ďalšie celebrity pozývali do predných radov svojich prehliadok. A okrem vyzdvihovania samotných výrobkov sa zamerali aj na výstavbu obchodov, ktorých interiér sa líši podľa lokality, kde sa nachádza.

Ticketportal.sk