01.11.2017, 00:01

Maximilián Múcska: Krajčír, ktorého vyhľadávajú biznismani z celej Európy

Pánsky salón Maximilian Mucska Tailors je symbolom tradície a kvality.

Maximilián Múcska: Krajčír, ktorého vyhľadávajú biznismani z celej Európy
Zdroj: Maximilián Múcska Tailors

Zakladateľom je otec Maximilián. Krajčír, ktorý tvorí na zákazku už viac ako 40 rokov. Postupne zaúčal do tajomstiev krajčírskeho remesla aj syna Patrika. Druhý syn Erik má na starosti obchod, marketing, manažovanie salónu. Spoločne vytvorili rodinný podnik. Na jednom mieste strihajú, šijú aj predávajú. Zákazník môže nazrieť krajčírom priamo pod ruky.

Zdroj: Maximilián Múcska Tailors

​Maximilián Múcska pôsobil dlhé roky vo svojej dielni v Senci, tvoril na zákazku doma a hlavne pre klientov zo zahraničia a spolupracoval s krajčírskym salónom vo Viedni, neskôr spolupracoval aj na tvorbe divadelných kostýmov pre zahraničné divadelné produkcie. Pred štyrmi rokmi sa spolu so synmi rozhodli, že sa ukážu aj Slovensku.

Z Viedne do Bratislavy

Otvorili svoj salón v Bratislave a budujú si klientelu: „V Európe je dopyt po ručne vyrábaných veciach veľmi veľký. Už sa tento trend dostal aj k nám. Závisí to od toho, ako kvalitne dokážete výrobky vypracovať, aké máte zručnosti, schopnosti, estetické cítenie.“

Múcska pripomína, že ich obleky stoja podobne ako tie najkvalitnejšie svetové značky, ale v porovnaní s top salónmi sveta sú približne v polovičnej cenovej hladine. Zákazníci si však uvedomujú, že podporujú lokálnych výrobcov a dostanú oblek na mieru. Múcskovci šijú všetko ručne, látky dovážajú väčšinou z Talianska, Anglicka alebo zo Škótska.

Zdroj: Maximilián Múcska Tailors

​Majú sedem dodávateľov, väčšinu z nich osobne poznajú a vedia, ako fungujú. „Radšej pracujeme s o niečo hrubšími látkami, ktoré sú vhodnejšie na ručné spracovanie. To však neznamená, že v takejto látke sa človek bude viac potiť. Závisí to hlavne od vnútorného vypracovania a kvality vnútorných (skrytých) materiálov, strihov a, samozrejme, hrubšie látky majú rôznu štruktúru a zloženie. Výber je veľký, látky sú vzdušné, príjemné, dýchajú.“Zákazníci, ktorí prichádzajú do salónu, žiadajú styling, poradenstvo: „Keď k nám prídu, chýba im väčšinou základ šatníka, kvalitný oblek. Pán si u nás môže postupne vybudovať kompletný sortiment. Väčšinou majú konzervatívny výber látok, ktorý sa dá zo začiatku lepšie kombinovať s rôznymi typmi a farebnou škálou doplnkov, a postupne sa na tomto základe a životnom štýle dopĺňa zvyšok šatníka, no pri strihu takmer od začiatku uvažujú viac. Chcú, aby mal oblek peknú formu, aby dobre sedel a hlavne, aby sa v ňom dobre a pohodlne cítili po celý deň. Otec je u nás stará škola a Patrik experimentuje, vhodne sa dopĺňajú.“

Zdroj: Maximilián Múcska

Oblek ako investícia
Oblek od Múcskovcov údajne vydrží 10 aj 20 rokov, pri niektorých aj celý život. Samozrejme, treba sa oň vhodne starať. Aj tu salón poskytuje svoje služby: „Dôležité je vybrať správnu a kvalitnú látku a dbať na jemnosť materiálu a typ strihu, správny vešiak, naučíme našich klientov, ako si zavesiť oblek, párkrát do roka im ho prežehlíme, prípadne vyčistíme. Neodporúčame to však robiť veľmi často. Každým čistením sa látka ničí.“ Múcska dodáva, že kvalitným oblekom na mieru môžete okamžite urobiť prvý a hlavne dobrý dojem.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.