08.09.2017, 13:31

Zomrela osobnosť svetovej módy, ktorá stála za jednou z najväčších značiek

Vo veku 86 rokov dnes zomrel francúzsky podnikateľ a spoluzakladateľ módneho domu Yves Saint Laurent (YSL) Pierre Bergé. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na jeho nadáciu.

Zomrela osobnosť svetovej módy, ktorá stála za jednou z najväčších značiek
Zdroj: TASR/AP

V roku 1974 bol zvolený prezidentom francúzskeho zväzu návrhárov a v roku 1986 založil prestížny Francúzsky inštitút módy. Bol považovaný za jednu z najvplyvnejších osôb v krajine.

Podľa vyhlásenia zomrel v spánku vo svojom dome v Saint-Rémy-de-Provence na juhu Francúzska. Bergé bol už dlhú dobu chorý.Spolu s módnym návrhárom Yvesom Saint Laurentom založil v roku 1961 slávnu módnu značku Yves Saint Laurent sa známym logom, predstavovaným tromi písmenami YSL.

Bol nielen pravou rukou Laurenta, ale aj jeho životným partnerom. V roku 2008, niekoľko mesiacov pred smrťou návrhára, spolu uzavreli civilné manželstvo. Vďaka celosvetovému úspechu značky YSL sa Bergé stal osobnosťou vo svete módy.

Bol vášnivým bibliofilom a zberateľom umenia, ale tiež neúnavným bojovníkom za práva homosexuálov a veľkú časť svojho majetku venoval na výskum AIDS. Dohliadal aj na nákupy obrazov v Louvri a renovácii dvoch miestností londýnskej Národnej galérie, uviedol Sky News.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.