14.06.2016, 19:20

Drahé hračky a výkon slabší, ako dnešné mobily. Pozrite si počítače z minulého storočia

Až desiatky tisíc eur by stáli v minulom storočí počítače, ktoré v súčasnosti nemajú ani výkon mobilného telefónu. Pozrieť si ich, a možno aj zaspomínať, môžete na výstave Storočia informácie - počítačový svet, na Fakulte elektrotechnickej ČVUT v Prahe.

Drahé hračky a výkon slabší, ako dnešné mobily. Pozrite si počítače z minulého storočia
Zdroj: MAFRA/František Vlček

Stovky počítačov zo 70. a 80. rokov môžete vidieť a niektoré aj ohmatať na unikátnej výstave, ktorú pripravila Historické laboratórium elektrotechniky na ČVUT, píše portál iDnes.cz. Využili pritom súkromnú zbierku Petra Váradiho zo Starej Paky.

„Sú tu unikátne kúsky, ktoré v zbierkach nemajú ani renomované inštitúcie. Suplujeme tak Národné technické múzeum, ktoré žiadnu takúto expozíciu zatiaľ nemá,“ povedal podľa ČTK na vernisáži výstavy dekan Fakulty elektrotechnickej ČVUT Pavel Ripka. Vy ju môžete naposledy navštíviť zajtra v budove fakulty v Dejviciach od 13 do 17 hodín. Alebo si dohovoriť súkromnú prehliadku do konca týždňa.

Ako pripomínajú zástupcovia fakulty, návštevníci výstavy sa môžu popri dobových počítačoch zoznámiť aj s televíznymi hrami, Pongmi, dobovými kalkulačkami a ďalšími periférnymi zariadeniami. K nahliadnutiu bude takisto rozsiahla literatúra k historickej výpočtovej technike. Niektoré z vystavených strojov sú funkčné a určené na vyskúšanie.