21.03.2016, 17:58

Najnovší a najlacnejší. Prekvapenie od Applu hodnotia Drahomír Piok a Ondrej Macko

Apple predstavil jarné novinky. Hlavnou hviezdou bol malý iPhone SE, ktorý bude zároveň najlacnejším iPhonom v ponuke.

Najnovší a najlacnejší. Prekvapenie od Applu hodnotia Drahomír Piok a Ondrej Macko
Zdroj: TASR/AP

O malom iPhone sa špekulovalo dlho. Pôvodne sa mal volať 5SE, neskôr sa objavilo správne označenie len SE, ktoré telefón naozaj dostal. Dáva to logiku, päťka v názve by evokovala dva roky starý model, a to Apple pochopiteľne nechce.

Novinka si prevzala kultový dizajn starších modelov a zachovala aj veľkosť. Dôvodom je opätovné použitie malého displeja s uhlopriečkou štyri palce. To bola predtým bežná uhlopriečka všetkých iPhonov, no dnes má základný model 6s uhlopriečku 4,7 palca, väčšie plusko potom dokonca 5,5 palca.

Veľké displeje sú dnes samozrejmosťou a to, že Apple predstavil dobre vybavený prístroj s malým štvorpalcovým displejom, je pomerne prekvapivé a v podstate to ide proti všetkým trendom na trhu. Na druhej strane menší displej bol dlho pre iPhony štandardom a veľa zákazníkov chce práve dobre vybavený prístroj s menšími rozmermi.

iPhone SE navyše dostal vynikajúcu výbavu, ktorú v rovnakej kategórii nikto netromfne. 

Apple s novinkou určite bude chcieť zaútočiť aj na rozvojové trhy, kde by lacnejší smartfón mal mať lepšiu pozíciu než tradične dosť drahé modely 6s a 6s Plus.

Výbava prístroja nie je zlá, cena potom začína na prijateľnej sume 400 dolárov, čo je v prepočte asi 350 eur, na európskom trhu však bude podstatne drahší. Základný model 16 GB bude v Nemecku stáť 489 eur, model s 64GB pamäťou bude stáť 589 eur. Model 6s sa pritom predáva od 739 eur.

Predstavenie nového iPhonu komentovali naživo redaktor HN Drahomír Piok a šéfredaktor touch IT Ondrej Macko. Záznam z relácie si môžete pozrieť tu: