02.03.2016, 14:27

Krajšie ako z Instagramu. Američan vytvoril box, ktorý vracia fotky do minulosti

Krajšie ako z Instagramu. Američan vytvoril box, ktorý vracia fotky do minulosti

Cnelo sa mu po nedokonalosti starých fotografií v čase, keď pomocou digitálneho fotoaparátu alebo telefónu môže fotiť s trochou nadsadenia každý. Tak vymyslel krabicu, ktorá fotky zo smartfónu vráti do čias, kedy sa s fotografiou ešte len začínalo a trpela všetkými možnými neduhmi, informuje portál idnes.cz.Joe Freedman žije v americkom Portlande a zaoberá sa výrobou pop-up kníh (priestorové leporelá), vyrezávaním domčekov pre bábiky, navrhuje a vyrába knižné väzby, všetko v edíciách pre zberateľov a v malých sériách.

Svojho času si začal klásť otázku, či ide stále ešte o digitálnu fotografiu, keď telefónom vyfotíme obraz odrazom cez zrkadlo. A to mu vnuklo myšlienku, že by bolo možno zaujímavé deformovať priamy obraz digitálneho fotoaparátu odrazom cez rôzne odrazné fólie. Rôzne farbou i spôsobom, ktorým deformujú výsledný obraz.Vzhľadom k svojej profesii a materiálu, s ktorým často pracuje, padol žreb na drevotriesku. Svoju domácou laserovou frézou potom vyrezal diely tak, aby sa pomocou niekoľkých gumičiek dal zostaviť box Lo-Fi, ku ktorému sa pripne telefón a môžete fotiť. K sáčku s jednotlivými preglejkovými dielmi dostanete aj sadu odrazových fólií s rôznymi vlastnosťami, ktoré do konštrukcie vložíte podľa vlastného uváženia a dosiahnete tak rozdielneho výsledku.

Podľa Freedmana je to oveľa zábavnejší spôsob fotografovania, ako keď sa podobné efekty pokúsite dosiahnuť pomocou grafického editora. Na serveri Kickstarter preto začal kampaň, pomocou ktorej sa pokúša získať prostriedky na nákup materiálu pre väčšiu výrobu.

Do konca kampane zostáva ešte 17 dní a tvorcom boxu sa už podarilo nazbierať trojnásobok požadovanej sumy. Je totiž celkom skromný, potreboval len niečo vyše päťsto dolárov. A napodiv našiel priaznivcov, ktorí zmýšľajú rovnako ako on. Lo-Fi sa bude predávať za 45 dolárov (necelých 42 eur) od apríla 2016.