27.02.2016, 00:00

Skúste nakaziť Bratislavu smrtiacim vírusom a vyhubiť svet. Stačí vám 26 dní

Skúste nakaziť Bratislavu smrtiacim vírusom a vyhubiť svet. Stačí vám 26 dní

Nekompromisná simulácia naznačuje, ako by agresívna infekcia počas necelého mesiaca mohla zdevastovať svet. Vyberiete v nej mesto a ulicu a v jednotlivých dňoch volíte svoje kroky. Z niekoľkých nakazených sa choroba šíri geometrickým radom a počas piatich dní si vyžiada prvé životy, píše portál iDNES.cz.

Rýchlosť kolapsu závisí na štartovacej pozícii. Keď sme zvolili Bratislavu, záhuba sveta nastala po 26 dňoch. Po zvolení Londýna ako štartového mesta svet skončil za 23 dní.

Dáta sme získali z webovej hry Collapse: The End of Society Simulator, v ktorej na mape vyberiete východiskový bod a sledujete, ako nechtiac napomáhate začiatku epidémie.

Titul síce berie do úvahy hustotu populácie v danej oblasti, pokiaľ však začnete v menšej obci, čoskoro vás kvôli závažným symptómom odvezú do nemocnice vo väčšom meste.

Hra informácie o šíriacej sa epidémii dopĺňa o poznatky rozličných inštitúcií. Zmieňuje napríklad štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej v nemocniciach objavíte v priemere tridsať lôžok na tisíc obyvateľov. "V krízových chvíľach je šanca na získanie lôžka takmer nulová," dočítate sa.

Webová hra propaguje projekt Tom Clancy 'The Division, v ktorom epidémia pravých kiahní uvrhne USA počas piatich dní do chaosu. Titul sa odohráva v New Yorku a vyjde 8. marca.

Similáciu si môžete vyskúsať tu.