Tenis-Fed Cup: Rusky obhájili vlaňajšie prvenstvo po výhre 3:2 nad Francúzskom

19.09.2005, 08:36

Ruské tenistky obhájili vlaňajšie prvenstvo v Pohári federácie, keď v repríze minuloročného finále zvíťazili na antuke v areáli Rolanda Garrosa nad domácim Francúzskom 3:2. O triumfe tímu kapitána Šamiľa Tarpiščeva rozhodla až záverečná štvorhra, v ktorej ruský pár Jelena Dementievová, Dinara Safinová zvíťazil nad francúzskou dvojicou Amélie Mauresmová, Mary Pierceová za 1:47 h v troch setoch 6:4, 1:6 a 6:3. Rusky tak pod Eiffelovkou nadviazali na finálové víťazstvo 3:2 z Moskvy 2004.
Kľúčom k úspešnej obhajobe prvenstva v prestížnej ženskej tímovej súťaži boli výborné výkony ruskej jednotky Jeleny Dementievovej, ktorá na parížskej antuke vyhrala obe dvojhry. Dvadsaťtriročná rodáčka v Moskvy najskôr v sobotu zvíťazila v úvodnom singli nad Pierceovou 7:6 (1), 2:6 a 6:1 a odplatila jej tak semifinálovú prehru z US Open. V nedeľu vybojovala strieborná medalistka z OH 2000 v Sydney dôležitý druhý bod, keď v súboji tímových jednotiek zdolala Mauresmovú za 2:42 h v troch setoch 6:4, 4:6 a 6:2. V záverečnej štvorhre prispela Dementievová k víťaznému tretiemu bodu.
Rusky mohli rozhodnúť o svojom triumfe už vo štvrtej dvojhre, keď Anastasia Myskinová viedla v dueli s Pierceovou 6:4 a 4:1. Rodáčke z Montrealu sa však vďaka podpore vypredaného hľadiska podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a oživiť šance francúzskeho tímu na zisk cennej trofeje. V záverečnej štvorhre boli diváci v úvodnom sete svedkami množstva brejkov a rebrejkov, v koncovke mali napokon navrch Dementievová so Safinovou. Druhé dejstvo bolo jednoznačne v réžii Mauresmovej s Pierceovou, ktoré dovolili uhrať súperkam iba jediný gem. O osude rozhodujúceho tretieho setu rozhodla ôsma hra, v ktorej Dementievová so Safinovou prelomili podanie francúzskej dvojice a zápas pri vlastnom servise doviedli do víťazného konca.