StoryEditor

Zajac: Možnosť zmutovania vírusov vtáčej a ľudskej chrípky v SR je nulová

25.10.2005, 15:59
Autor:
TASRTASR
Možnosť zmutovania vírusov vtáčej a ľudskej chrípky na Slovensku je podľa šéfa rezortu zdravotníctva Rudolfa Zajaca nulová. Slovensko je pripravené aj na možnú pandémiu chrípky, vyhlásil dnes Zajac. Do 15. decembra bude k dispozícii o 310 000 očkovacích látok proti chrípke viac. Farmaceutické firmy na Slovensko tradične dodávajú 450 000 vakcín. Rezort zdravotníctva objednal aj antivirotiká na pokrytie 6 percent rizikovej populácie.

Možnosť zmutovania vírusov vtáčej a ľudskej chrípky na Slovensku je podľa šéfa rezortu zdravotníctva Rudolfa Zajaca nulová. Slovensko je pripravené aj na možnú pandémiu chrípky, vyhlásil dnes Zajac pred členmi parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorí vzali na vedomie Informáciu o zabezpečení protiepidemických opatrení vzniku a prípadného šírenia vtáčej chrípky na Slovensku.
Do 15. decembra bude k dispozícii o 310 000 očkovacích látok proti chrípke viac. Farmaceutické firmy na Slovensko tradične dodávajú 450 000 vakcín. Rezort zdravotníctva objednal aj antivirotiká na pokrytie 6 percent rizikovej populácie. Dostať by ich mali pracovníci v pôdohospodárstve, deti, onkologickí pacienti, seniori, policajti, vojaci, colníci a zdravotníci, konštatoval Zajac. Slovensko už začalo s ochranou chovateľov hydiny.
Rezort pripravil špeciálny pandemický plán, o ktorom bude vláda rokovať v stredu 26. októbra.
Keby sa na Slovensku objavili prípady ochorenia hydiny na vtáčiu chrípku Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) má pripravený presný pohotovostný plán. Každá jeho zložka, v spolupráci s ďalšími inštitúciami, presne vie, čo má robiť, informoval inšpektor pre zdravie zvierat ŠVPS Štefan Milošovič. Poukázal na to, že najčastejšími nositeľmi vírusu vtáčej chrípky sú husi a kačky. Vírus, ktorý sa môže prenášať aj trusom a napríklad v chladnej vode vydrží až 28 dní, však neznáša teplo. Doteraz sa neobjavil ani jeden prípad chorého vtáctva napríklad v Afrike.
Za najlepšiu prevenciu považuje Európska únia zdravú životosprávu, používanie rúšok a časté umývanie rúk, zdôraznil minister. Odporučil tiež, aby rodičia nedovolili svojím ratolestiam v prírode kŕmiť labute a iné vtáctvo, nakoľko aj zamávaním ich krídiel sa môžu šíriť rôzne nákazy.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. máj 2024 23:40