12.07.2017, 15:50

Čo sa deje s telom pri lete lietadlom a kedy hrozí cestujúcemu dokonca smrť

Problémami trpia aj úplne zdravé osoby. Počas letu môžu zažívať rôzne problémy fyzického alebo duševného charakteru a väčšinou nepomôže ani let v prvej triede.

Dlhodobé sedenie v jednej pozícii spôsobuje tuhnutie svalov a kĺbov. Z rovnakého dôvodu vám môžu začať opúchať členky a nohy. V závažnejších prípadoch dochádza následkom dlhého sedenia a obmedzeného pohybu k zhoršeniu cirkulácie krvi, čo zvyšuje pravdepodobnosť krvnej zrazeniny.

Nerozpustená zrazenina môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca smrť v dôsledku pľúcnej embólie, infarktu alebo mŕtvice. To sa môže stať počas letu, ale aj niekoľko dní až týždňov po ňom.

RADA: Aby ste predišli stuhnutiu tela a zlepšili cirkuláciu krvi, snažte sa aj v obmedzenom priestore čo najviac hýbať. Priamo na sedadle môžete krúžiť členkami a snažiť sa vystierať nohy. Raz za čas (najlepšie každú hodinu) je tiež vhodné prejsť sa po lietadle alebo skúsiť jednoduché cvičenia.
Zdroj: Flickr

"Let lietadlom by so svojím lekárom mali konzultovať predovšetkým ľudia, ktorí trpia ochorením srdca alebo pľúc (riskantné a teda nevhodné sú najmä stavy po čerstvých úrazoch a operáciách dýchacieho či kardiovaskulárneho ústrojenstva). Let môže byť nepríjemný aj pre tých, ktorí sa liečia na akútny zápal nosohltanu a vedľajších nosových dutín. Deti, ktoré prekonali zápal stredného ucha, by na palube lietadla mohli takisto trpieť bolesťou. Rovnako by ste si cestu lietadlom mali rozmyslieť s čerstvou zlomeninou, pretože sa môže stať, že kvôli pretlaku v kabíne pri stúpaní tkanivo pod sadrou opuchne. Väčšina leteckých spoločností tiež odmieta prepraviť ženy, ktoré sú v pokročilejšom štádiu tehotenstva," uviedla doktorka Irena Sobotková z Lekárskeho domu Praha 7 pre Idnes.cz.

Pozrite si teda v galérii, čo vás pri ceste lietadlom môže stretnúť a aké podniknúť opatrenia, aby sa váš dlhý let nestal nočnou morou.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.