Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2017, 15:50

Chorvát Josip: Východniari sa podobajú mojim rodákom viac ako Bratislavčania

Josip Klem pochádza z chorvátskeho mesta Ilok a zároveň je polovičný Slovák. Do našej krajiny prišiel pred dvoma rokmi, keď tu získal štipendium na vysokej škole.

Chorvát Josip: Východniari sa podobajú mojim rodákom viac ako Bratislavčania
Zdroj: Josip Klem

„Pre mňa ako študenta je veľmi dobré, že si tu viem nájsť prácu veľmi ľahko, keď chcem. Je pravda, že to nie je tak dobre platené, ale študent z toho vie prežiť,“ hovorí Josip, ktorý predtým získal bakalársky titul v Chorvátsku.  

Pekné ženy, ale hrozné cesty

„Myslím, že máte veľmi pekné ženy. Nepáči sa mi však, že ľudia sú tu oveľa uzavretejší ako v mojej krajine a niektorí z nich, väčšinou tí starší, nemajú radi cudzincov. A v Bratislave máte naozaj hrozné cesty,“ odpovedá na otázku, čo ho najviac zaujalo na Slovensku v pozitívnom a negatívnom zmysle.      

Josip povedal aj o rozdieloch medzi oboma krajinami. „Ľudia z východnej časti Slovenska sa oveľa viac podobajú ľuďom z môjho regiónu ako Bratislavčania. Aj jedlo je veľmi odlišné, to chorvátske mám radšej “.

Okrem Bratislavy bol aj dvakrát v Košiciach, navštívil Banskú Štiavnicu, Trnavu i Žilinu, videl Spišský hrad. „Tieto miesta, najmä tie historické ako Banská Štiavnica, sú veľmi krásne,“ chváli Josip.

Halušky by si už v reštaurácii nedal

„Ceny v obchodoch sú rovnaké ako v Chorvátsku a jediný rozdiel vidím možno akurát v mene, keďže nemáme euro, ale kunu. Keďže som študent, do reštaurácií veľmi nechodím, ale poznám niektoré pekné miesta, ktoré sú dosť lacné, napríklad Pub u Zeleného stromu,“ odporúča.

Vyskúšal aj tradičné slovenské jedlo, bryndzové halušky. "Veľmi mi však nechutili. Zjesť ich môžem, ale nechcem si ich znova objednať v reštaurácii,“ dodáva na záver.