17.06.2017, 00:01

Pokuty v zahraničí. Na čo si dať pozor, aby vás priestupok nevyšiel drahšie ako dovolenka

Česko, ale aj Slovensko je krajinou, kde hriechy za volantom nie sú nijako zvlášť drahé. Keď sa ale rovnakého úletu dopustíme napríklad v Taliansku, vyjde nás to zhruba na trojnásobok. A to nie je jediný rozdiel v porovnaní s krajinami, kam cestujeme často na dovolenku.

Pred niekoľkými týždňami sa chorvátske veľvyslanectvo ohradilo proti fámam, že do obľúbených letných destinácií musia turisti cestovať s pasom. Pravda to nie je, stačí "občianka". Trest ale môže prísť za mnohé iné prehrešky.

V porovnaní s Nemcami či Rakúšanmi sú však chorvátski strážcovia zákona miernejší. Trebárs k vodičom, čo nafúkajú neprípustné promile. Šofér za alkohol zaplatí podľa ÚAMK sumu v prepočte od 95 eur, čo je pre porovnanie pätina nemeckého trestu.

Ešte o niečo menej stojí nadmerná rýchlosť do 20 km / h nad limit - zhruba 76 eur. V Chorvátsku môže zahraničný vodič prísť na osem dní o vodičský preukaz. Hrozí mu to napríklad za jazdu v stave veľkej únavy, keď je príliš ovplyvnený použitými liekmi alebo v situácii, kedy nemal nasadené okuliare, ktoré má uvedené v dokumentoch.
Zdroj: Flickr

Či už si ľudia auto požičajú v letovisku alebo doň nasadnú doma, je potrebná veľká ostražitosť. V niektorých prípadoch totiž môže dopravný priestupok stáť viac peňazí, než celá dovolenka.

Lidovky.cz prinášajú vybrané upozornenia a orientačné sumy pokút pre krajiny, kam Česi a Slováci najčastejšie jazdia alebo nimi prechádzajú.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.