Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2017, 12:41

MHD v Madride sa rozbehla kampaň proti mužom, ktorí sedia s roztiahnutými nohami

Prevádzkovateľ autobusov EMT umiestňuje v autobusoch nové symboly, ktoré zobrazujú sediacu osobu s roztiahnutými nohami, vedľa veľkého červeného kríža. Rovnakú kampaň plánuje aj metro.

MHD v Madride sa rozbehla kampaň proti mužom, ktorí sedia s roztiahnutými nohami
Zdroj: Ayuntamiento Madrid

Prevádzkovatelia mestskej hromadnej dopravy v španielskom hlavnom meste Madrid zahájili kampaň, ktorá má upozorniť mužov, že nemajú v prostriedkoch hromadnej dopravy sedieť s roztiahnutými nohami, pretože tak obmedzujú cestujúcich na vedľajších sedadlách, uvádzajú Lidovky.cz

Rozhodnutie prišlo po internetovej petícii skupiny žien Mujeres en Lucha (Ženy v boji), ktorú podporilo 12 tisíc podpisov. Ženy v petícii uviedli, že vo verejnej doprave nie je nezvyčajné vidieť ženy s nohami pri sebe vo veľmi nepohodlnej pozícii, pretože vedľa sedí muž, ktorý zaberá ich priestor.

#MadridSinManspreading

Na sociálnych sieťach sa tiež objavil hastag #MadridSinManspreading (#MadridWithoutManspreading), ktorý prilákal veľký záujem.

Slovíčko manspreading označuje práve človeka, ktorý si pri cestovaní verejnou dopravou sadne s nohami široko od seba takým spôsobom, že zasahuje do vedľajších sedadiel.

Pred dvoma rokmi bolo slovo formálne prijaté internetovým oxfordským slovníkom. Sedenie mužov s roztiahnutými nohami netrápi len Madrid. Už v roku 2014 sa newyorský Metropolitný úrad pre dopravu, rozhodol upozorniť na tento fakt obrázkami s nápisom "Kámo ... prestaň sa rozťahovať, prosím".

Ďalšie americké mesto Filadelfia tiež spustilo kampaň "Kámo, je to neslušné" a dopravca v Seattli umiestnil v dopravných prostriedkoch obrázky chobotnice s chápadlami, roztiahnutými cez okolité sedadlá.

Ticketportal.sk