Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2017, 00:01

Slováci sú milí, hovorí Talianka Sarida, niektorí starší ľudia sú však rasisti

Sarida Coppeta žije na Slovensku, konkrétne v Bratislave od októbra 2016 a pracuje pre spoločnosť IBM. Pracovné prostredie u nás miluje, je podľa nej veľmi multikultúrne a priateľské.

Slováci sú milí, hovorí Talianka Sarida, niektorí starší ľudia sú však rasisti
Zdroj: Facebook

Bratislavu ako mesto má rada, najmä kvôli tomu, že tu prebieha veľa podujatí a je jednoduché sa stretávať s novými ľuďmi. „Slováci sú veľmi priateľskí a milí. Mám veľa kamarátov Slovákov, ktorí ma pozývajú pozrieť si ich obľúbené miesta, ktoré sú mimochodom veľmi krásne.“

Čo jej však prekáža je prístup niektorých starších ľudí. „Dalo by sa povedať, že na niektorých starších ľuďoch pozorujem rasistický postoj voči cudzincom, ale chvalabohu, sú medzi nimi aj výnimky.

Čo sa týka samotnej Bratislavy, je presvedčená, že existujú niektoré veci, ktoré by sa určite dali zlepšiť, najmä čo sa týka prístupu cudzineckej polície. „Sú nepriateľskí, hrubí a musíte sa pripraviť na to, že vystojíte v rade minimálne šesť až desať hodín. To je podľa mňa neprijateľné, hlavne preto, že ide o hlavné mesto, so stále rastúcim počtom cudzincov.“

Antiservis zákazníkom

Ďalšou vecou, ktorá jej na Slovensku prekáža sú služby, a to v reštaurácii, v kaviarni alebo v pube. „Niektorí čašníci sú veľmi láskaví, zdvorilí, usmievajú sa, ale väčšina ostatných skôr vyzerá ako by ich zákazníci otravovali. Medzi cudzincami tomu hovoríme ´antiservis zákazníkom´.“ Vo všeobecnosti, ale tvrdí, že Slovensko má rada a miluje prírodu v okolí Bratislavy. Táto krajina jej vraj poskytla príležitosť pracovať a ako sama hovorí, je za to vďačná.

„Ďalším aspektom, ktorý by som rada spomenula je jazyk, ktorý je veľmi ťažké sa naučiť, ale to nie je samozrejme pozitívny ani negatívny aspekt, len úvaha. Z môjho pohľadu by ale Bratislava mohla a mala zlepšiť služby, napríklad čo sa týka bazénov, zdá sa mi ich málo pre celé mesto a takisto je to aj s telocvičňami. Ja napríklad pracujem blízko Patrónky a tam nie je telocvičňa ani iné služby... Myslím si, že by mohli posilniť túto oblasť viacerými službami, verejnou dopravou a tiež vilovou oblasťou. A na záver chcem dodať niečo, na čom takmer zabudla: nájomné je veľmi vysoké v porovnaní s platmi," dodáva na záver Sarida.

Ticketportal.sk