17.05.2017, 14:52

Hydropolis a Afrikárium, alebo ako sa z Vroclavu stalo vodné mesto

Vroclav, jedno z dvoch Európskych hlavných miest kultúry 2016, nadchýna svojou architektúrou a kultúrnym dedičstvom na križovatke národností a kultúr.

Hydropolis a Afrikárium, alebo ako sa z Vroclavu stalo vodné mesto
Zdroj: M. Cieszewski / Poland.pl

Výnimočným spôsobom tiež spája turistické atrakcie pre malých a veľkých. Na potulkách po dvanástich ostrovoch na rieke Odre dospelí obdivujú skvosty gotickej či modernistickej architektúry. V tom čase oči ich ratolestí sú s rovnakým nadšením uprené do výšky menej ako metra. Tu a tam sa pred nimi objavujú ďalší predstavitelia trpasličej rodiny – aktuálne je ich vo Vroclave viac ako tristo.

Vodné mesto

Len málokomu napadne, že na toto mesto, popretkávané mnohými prítokmi a kanálmi rieky Odry, sa môžeme pozerať ako na centrum tekutého živlu. A predsa tu od decembra 2015 sídli podzemné „vodné mesto“. Nezvyčajné a moderné múzeum Hydropolis vzniklo zo zrekonštruovanej zásobárne pitnej vody z 19. storočia, ktorá prestala byť funkčná na začiatku tohto tisícročia. Toto miesto si získava deti už pri samom vstupe vodnou tlačiarňou čiže viac ako 46 m dlhou vodnou stenou.

Zdroj: Ccat82, Dreamstime.com

Zmoknem alebo nezmoknem – tak vyzerá z perspektívy detí obdivovanie pravidelných sekvencií vodných prúdov, ktoré tvoria rozmanité vzory a nápisy. Hydropolis je vzdelávacie centrum, v ktorom multimediálne technológie, interaktívne inštalácie, verné repliky, dotykové obrazovky plné informácií slúžia jednému: predstaveniu vody z rôznych fascinujúcich perspektív – od vedy po kultúru. Edukačné časti Hydropolisu dopĺňajú relaxačné a detské časti s multimediálnymi hrami a kinom pre deti v každom veku.

Zdroj: M. Cieszewski / Poland.pl

​Prezident spoločnosti ZOO Vroclav Radosław Ratajszczak hľadal odpoveď na otázku, čo sa stane, keď spojíte obrovské akvárium s Afrikou, a tak v roku 2012 vzniklo v najstaršom poľskom ZOO Afrikárium. Toto oceanárium s 19 bazénmi je výnimočné tým, že sa sústreďuje na ekosystém jedného „životodarného čierneho kontinentu“. Potvrdzuje to aj 4. miesto (1. miesto v rámci Európy) v zozname 7 divov zoologického sveta, vyhlásenom vo februári 2017. V bazéne Červeného mora, ktorý tvorí milión litrov vody, sa 60 druhov krásnych farebných rýb plaví dookola koralového útesu.

Zdroj: M. Cieszewski / Poland.pl

V 18-metrovom priesvitnom tuneli návštevníci zblízka sledujú karety obrovské či žraloky z Mozambického zálivu. V časti venovanej východnej Afrike sa ladným krokom prechádza obojživelný hroch. Tu deti poteší pohľad na jedny z najmenších antilop na svete – dikdiky. Netreba zabudnúť ani na džungľu nad riekou Kongo! Z krásnej africkej divočiny sa ľahko dostanete do iných turistických objektov. Na neúnavných nezbedníkov neďaleko ZOO čaká najväčšia multimediálna fontána v Európe, a dookola nej Szczytnický mestský park s Japonskou záhradou, ktorý je súčasťou komplexu Haly storočia.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.