16.03.2017, 00:01

Najlepšie mesto pre život je Viedeň. Pozrite sa, ako je na tom Bratislava

Viedeň je už po ôsmykrát najlepším mestom pre život, naopak najhoršie sa stále žije v irackej metropole Bagdad. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý zostavuje konzultačná spoločnosť Mercer.

1. Viedeň, Rakúsko.
Zdroj: Pixabay

Praha si v ňom udržala 69. miesto a je na tom najlepšie zo všetkých miest strednej a východnej Európy. Bratislava klesla oproti minulému roku o jedno miesto. V rebríčku je tak až na 83. mieste hneď za poľskou Varšavou.

Prieskum hodnotí celkom 231 miest. Pri zostavovaní rebríčka Mercer vychádza z desiatok kritérií - hodnotí napríklad politickú stabilitu, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalitu, možnosti rekreácie alebo kvalitu dopravy v danej lokalite.

V prvej desiatke zostávajú západoeurópske mestá, po novom sa na desiatom mieste umiestnila Bazilej. Vystriedala tak na tejto pozícii austrálske Sydney. Naopak globálne centrá ako je Londýn, Paríž, Tokio a New York sa opäť nedostali ani medzi najlepších 30 a zaostávajú za väčšinou veľkých miest Nemecka, Škandinávie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie.

O šesť miest sa na 27. miesto kvôli teroristickým útokom prepadol Brusel, o 11 miest si na 133. miesto pohoršil kvôli politickej nestabilite Istanbul. V rámci Európy sa podľa prieskumu najhoršie žije v Sarajeve (171. miesto), v Tirane (188) a v Minsku (189).

Celosvetovo je okrem Bagdadu najhorším mestom pre život stredoafrické Bangui, hlavné mesto Haiti Port-au-Prince, jemenské hlavné mesto Saná alebo sudánsky Chartúm. Na siedmom mieste odspodu je sýrsky Damask.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.