13.03.2017, 15:09

Sviatok Holí obrazom: Takto vyzerá u nás málo známy sviatok (fotogaléria)

Sviatok Holí obrazom: Takto vyzerá u nás málo známy sviatok (fotogaléria)
Zdroj: Reuters

V Indii sa 6. marca začal sviatok jari nazývaný hólí. Hoci ide primárne o hinduistickú udalosť, oslavuje tento štátny sviatok väčšina náboženských komunít v krajine, približuje agentúra DPA.

Hólí je charakteristický návštevami priateľov a príbuzných, tancom, spevom a vzájomným natieraním sa pestrými prachovými farbami. "Nech tento sviatok naplní vaše životy radosťou," uviedol indický premiér Naréndra Módí.

​Hólí, ktorý je známy aj ako sviatok lásky, je okrem Indie veľmi obľúbený aj v ďalších častiach južnej Ázie i vo svete. Hólí sa koná v mesiaci fálgun, poslednom v hinduistickom kalendári, pričom jeho dátum je pohyblivý.

Sviatok oslavuje víťazstvo dobra nad zlom, príchod jari a koniec zimy. Mnohí ľudia využívajú túto príležitosť na odpustenie neprávostí alebo obnovenie popretŕhaných vzťahov. Slávnosť sa začína pálením vatry hólika dahan.

Remeselníci pripravujú a predávajú farby vyrobené z prírodných zdrojov už niekoľko týždňov či mesiacov dopredu. Medzi tradičné farby používané počas hólí patria oranžová, červená, žltá, zelená, modrá, purpurová, hnedá a čierna.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.