Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2016, 13:00

Vyhriaty piesok a opojné leto aj mimo sezóny. Sem sa chodí prázdninovať v novembri

Vyhriaty piesok a opojné leto aj mimo sezóny. Sem sa chodí prázdninovať v novembri
Zdroj: Petra Švehlová Stowasserová

Najväčší ostrov zo súostrovia Baleár vo svojich luxusných hoteloch rok čo rok hosťuje státisíce turistov z celého sveta. Malorka je ideálnou destináciou na poslednú letnú európsku dovolenku, píše cestovateľka Petra Švehlová Stowasserová pre lidovky.cz.

Opusťme pre dnešok svet klasického turizmu a vydajme sa preskúmať tento ostrov z pohľadu nezávislých cestovateľov, ktorí sa vypravili spoznať Malorku na vlastnú päsť. Vzhľadom na to, že sa môže Malorka pýšiť príjemným počasím počas celého roka a vo svojich štatistikách o počasí nezabúda upozorňovať na prednosť v podobe viac ako tristo dní slnečného svitu v roku, je ostrov zaujímavá destinácia na putovanie po krásach a chutiach Stredomoria, a to pokojne ešte aj teraz na jeseň.

Hlavný uzol
Obľúbeným miestom, kde sa ubytovať a odkiaľ začať spoznávať Malorku, býva pre mnoho cestovateľov hlavné mesto Palma de Mallorca. Mesto je zaujímavé aj z pohľadu historických pamiatok, múzeí a umeleckých galérií.Určite by ste nemali vynechať prechádzku s výhľadom na impozantnú gotickú katedrálu La Seu, ktorá sa radí k najväčším v Európe. Vnútri budovy nájdete znaky nejedného známeho umelca. Napríklad aj Antoni Gaudí tu zanechal svoju stopu.

Pláže i jaskyne
Ak si požičiate auto alebo skúter, naplánujte si výlet k jaskyniam na východnom pobreží. Najznámejšia je Dračia jaskyňa. Nájdete ju neďaleko mestečka Porto Cristo a dojem na vás zanechá nielen pri svojom vstupe. Kochať sa môžete aj podzemným jazerom, pri ktorom sa usporadúvajú koncerty a iné kultúrne stretnutia.

Ak dávate prednosť divokému pobrežiu, vydajte sa rovno do severnej časti ostrova. Ubytovať sa môžete u Cala Ratjada, odkiaľ budete mať prechádzky okolo pobrežných útesov ako na dlani. Za návštevu stojí aj miestny prístav, kde kotví nespočetné množstvo plachetníc.

Milovníci pláží by nemali zabudnúť na jednu z najkrajších na Malorke, a to pláž Cala Agulla. V hlavnej sezóne je toto miesto jedno z najnavštevovanejších a najrušnejších, ale ak sa sem vyberiete v novembri, budú prechádzky v ešte stále vyhriatom piesku príjemným spestrením vašej jesennej dovolenky na Malorke. Dôjsť môžete aj k niekoľkým menším zátokám, kde je more pri slnečných jesenných teplotách ešte stále vhodné na kúpanie.

Zdroj: Petra Švehlová Stowasserová

Polostrov na ostrove
Na ďalší výlet sa vydajte až na najsevernejší bod ostrova. Polostrov Formentor je jedným z najfascinujúcejších miest na Malorke. Tým, že sa sem vyberiete mimo hlavnej sezóny, bude váš pocit z polostrova ešte umocnený tým, že ho s vami nebudú zdieľať davy turistov. Kľukatiacu sa úzka cesta vedie okolo dramatického pobrežia až k majáku Faro de Formentor, z ktorého je úchvatný výhľad na pobrežie a na západy slnka. Po ceste budete mať príležitosť kochať sa na niekoľkých vyhliadkach.

Počas ciest vám určite vyhladnete, a preto sa zastavte v niektorej z miestnych reštaurácií a doprajte si minimálne nejaké tapas rôznych chutí. Vašim chuťovým bunkám by nemali uniknúť ani tradičné syry a údeniny. Na pravidelné farmárske trhy sa vydajte do mestečka Santa Maria. V novembri sa nechajte zlákať aj na tradičný festival remesiel Dijous Bo v meste Inca. Zúčastníte sa tak jedného z najdôležitejších festivalov na Malorke, ktorý každoročne navštevuje nespočetné množstvo ľudí. No predovšetkým sa zoznámite s miestnymi tradíciami ostrova a možno si z neho priveziete aj nejaký zaujímavý suvenír.

Ticketportal.sk