Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2016, 00:00

Ako z rozprávky. Otec princa Williama zachránil rozpadnutý rumunský dom

Ako z rozprávky. Otec princa Williama zachránil rozpadnutý rumunský dom
Zdroj: The Duchy of Cornwall

Princ Charles si v roku 1998 kúpil v obci Viscri v rumunskej Transylvánii tradičný domček. Prostredníctvom svojej nadácie The Duchy of Cornwall ho náročne zrekonštruoval, aby prispel k zachovaniu tradičnej architektúry v tejto oblasti a podporil rozvoj miestneho vidieka, píše Lenka Weberová pre iDnes.cz.

Chalupa teraz slúži ako rekreačné ubytovanie pre turistov. Jedna noc stojí v prepočet zhruba od 40 do 85 eur. Všetky zisky potom putujú späť do rumunskej pobočky nadácie princa z Walesu.

Domček vo Viscri bol postavený v roku 1700. Stojí v správnej oblasti Brašov v Sedmohradsku (známom aj ako Transylvánia) a obklopujú ho Karpaty.

V tristo rokov starom obydlí je päť spální s kúpeľňou. Izba s manželskou dvojposteľou stojí spodok požadovanej sumy, spálňa zariadená samotným Charlesom zasa strop.

V domčeku sa budú navyše organizovať pobytové vzdelávacie kurzy s celým radom tém vrátane tradičnej kuchyne, výroby textílií, poľnohospodárstva a podnikania. V zachránenej usadlosti je na tento účel pripravená učebňa aj kaviareň.

Všetky priestory domu zdobia dobové doplnky a sú zariadené masívnym dreveným nábytkom. Z každého kúta na návštevníkov dýcha nostalgia a dávno zabudnuté časy.

Rumunská pobočka nadácie princa z Walesu má za cieľ rozvíjať projekty na podporu architektonického dedičstva, poľnohospodárstva a trvalo udržateľného rozvoja krajiny. Dom vo Viscri je pre tieto úlohy kľúčový, bude totiž prostredníctvom vzdelávacích programov podporovať miestne komunity práve v týchto odboroch.