Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2016, 17:30

Pol milióna kvetov na jednom mieste. V Bruseli natiahli kvetinový koberec

Pol milióna kvetov na jednom mieste. V Bruseli natiahli kvetinový koberec
Zdroj: TASR/AP

V historickom centre belgického hlavného mesta Brusel predstavili dnes už 20. ročník kladenia tzv. kvetinového koberca. Ukážka 600-tisíc kusov čerstvo narezaných begónií tvoriacich sofistikované geometrické útvary pokryla bruselské ústredné námestie Grand-Place (Grote Markt).

Tohtoročný kvetinový koberec vzdáva poctu 150 rokom belgicko-japonského priateľstva, informuje agentúra DPA. Vzor dekorácie vytvorili v spolupráci s japonskou dizajnérkou Fudži Suzukiovou a zahŕňa motívy čerešňového kvetu, bambusu, ako aj japonských kaprov koi a vtákov letiacich na pozadí mesiaca v splne.

Obdĺžniková dekorácia má dĺžku 75 metrov, šírku 25 metrov a vytvorilo ju približne 100 dobrovoľníkov za desať hodín, dopĺňa agentúra Belga. Inauguráciu koberca bude dnes sprevádzať tiež svetelno-zvuková šou založená na opere Madama Butterfly od talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho.

Kvetinová výzdoba na námestí Grand-Place zo 17. storočia, ktoré je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám Bruselu, zostane vystavená do pondelka. Begónie, úzko nasadené do piesčitého podkladu, totiž nevydržia omnoho dlhšie v čerstvom stave. Bruselský kvetinový koberec sa inštaluje každé dva roky v auguste. Prvý raz ho vytvorili v roku 1971. Dizajn kvetinovej pokrývky vychádza každý rok z inej medzinárodnej témy.

Ticketportal.sk