Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2021, 13:49

Vysoké Tatry majú svoju prvú ferratu a je pripravená na návštevníkov

Obtiažnosť ferraty patrí k menej náročným.

Vysoké Tatry majú svoju prvú ferratu a je pripravená na návštevníkov
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Návštevníci Vysokých Tatier môžu využívať prvú zaistenú cestu vo vysokohorskom teréne tohto najvyššieho pohoria Slovenska. Patrí k menej náročným, takzvaným via ferratám a ukončená bola minulý víkend.

ČTK to dnes povedal predseda Klubu českých turistov (KST) Peter Dragúň. Práve KST stál za projektom vybudovania ferraty. Nová zaistená cesta s dĺžkou niekoľkých stoviek metrov sa nachádza pri označenom turistickom chodníku, ktorý spája Malú a Veľkú Studenú dolinu cez lokalitu Priečne sedlo.

Na rozdiel od spomínanej turistickej trasy je ferrata len jednosmerná. Obtiažnosť ferraty podľa Dragúňa dosahuje stupeň A až B, patrí teda k menej náročným. Napriek tomu šéf KST odporučil návštevníkom, aby na ňu vstupovali vybavení takzvaným ferratovým setom.

KST pôvodne plánoval postaviť ferratu na inom mieste Vysokých Tatier a s vyššou obtiažnosťou. S takýmto zámerom však nesúhlasila Správa Tatranského národného parku.

Dragúň povedal, že práve kvôli postoju štátnych ochranárov KST výstavbu ďalších zaistených ciest v Tatrách neplánuje. Ferraty môžu využiť aj návštevníci iných pohorí na Slovensku.

Najnáročnejšie zaistená cesta na Slovensku bola predtým otvorená v turistickej lokalite Skalka na strednom Slovensku. Vlani tam horskí záchranári opakovane pomáhali turistom, ktorí zrejme precenili svoje sily alebo nepoužívali príslušné vybavenie a buď nedokázali pokračovať vo výstupe alebo pri pádoch utrpeli zranenia.