Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2021, 12:00

Raj pre milovníkov turistiky: Takto vyzerá udržateľná architektúra uprostred slovenských bukových lesov

Nadšenci budú môcť navštevovať tento voľne dostupný oddychový priestor už od prvej polovice budúceho roka.

Raj pre milovníkov turistiky: Takto vyzerá udržateľná architektúra uprostred slovenských bukových lesov
Zdroj: Patrik Pajta

Do slovenských hôr pribudnú turistické útulne s udržateľnou architektúrou. Návrh novej generácie útulní vzišiel z architektonickej súťaže, majú podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a udržateľnej turistiky v horách.

Účelný projekt v slovenských horách

Do súťaže sa zapojilo sto architektov. Prvá z útulní – Útulňa Jozefa Maka - vznikne na trase Cesty hrdinov SNP, najdlhšej turistickej trasy na Slovensku.

Projekt si pozrite v galérii:

„Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulne budú dostupné pre všetkých milovníkov hôr,” uviedol spoluautor projektu Patrik Pajta z Klubu slovenských turistov Hikemates.

Minimalistickú turistickú útulňu v lokalite Mihalinová navrhli architekti Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová, tak aby citlivo zapadla do prírodného prostredia bukového lesa Malých Karpát.

"Kľúčovými slovami pre návrh útulne sa stali pojmy komunita, variabilita a trvalá udržateľnosť. Útulňa je priestorom pre oddych - nielen fyzický, ale aj psychický,” doplnil Matthias Arnould.

Projekt vznikne s podporou Trnavského samosprávneho kraja, ktorý na jeho výstavbu vyčlenil čiastku tridsaťtisíc eur. „Som rád, že projekt postupuje ďalej a máme kvalitné architektonické návrhy. V Trnavskom kraji máme viacero zaujímavých turistických cieľov. Obyvateľom a návštevníkom však chceme ponúknuť niečo viac. Všetci nadšenci turistiky budú môcť navštevovať tento voľne dostupný oddychový priestor už od prvej polovice budúceho roka,” komentoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Nebude jediná

Povoľovací proces a realizáciu projektu zastreší Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. „Autorom projektu sa podarilo vytvoriť originálnu architektúru, ktorá zapadne do okolitej prírody a bude poskytovať príjemné útočisko pri prekonávaný dlhých turistických ciest. Projekt útulne je jedným z mnohých krokov, ktorými chceme zvýšiť atraktívnosť potuliek našim regiónom pre návštevníkov všetkých vekových kategórií,“ povedal Pavol Kalman, trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Nové turistické útulne vzniknú aj v lokalitách Tŕstie na Muránskej Planine a Kloptáni vo Volovských vrchoch. Ďalšie víťazné architektonické návrhy budú predstavené v krátkom čase, stavba útulní bude spolufinancovaná z fundraisingovej kampane, kde sa podarilo vyzbierať 61 038 eur.

*Zdroj: Tlačová správa