Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2021, 16:17

Obľúbená dovolenková destinácia sprísňuje opatrenia: Zákaz nočného vychádzania a hudby v podnikoch

Počet potvrdených prípadov ochorenia covid-19 vzrástol na Zakynthose oproti minulému týždňu o 69 percent.

Obľúbená dovolenková destinácia sprísňuje opatrenia: Zákaz nočného vychádzania a hudby v podnikoch
Zdroj: Flickr

Grécko kvôli šíreniu koronavírusovej nákazy zakázalo hudbu v reštauráciách, baroch a kaviarňach a zaviedlo zákaz nočného vychádzania na turisticky obľúbenom ostrove Zakynthos a v meste Chania na Kréte. S odvolaním sa na námestníka ministra civilnej ochrany o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Opatrenia začnú platiť v piatok 6. augusta o šiestej ráno a potrvajú najmenej do 13. augusta. O ďalšom predĺžení rozhodne ministerstvo civilnej obrany s ohľadom na epidemickú situáciu.

Pokuta až 200-tisíc eur

Zákaz vychádzania bude platiť od jednej do šiestej ráno s výnimkou tých, ktorí sa premiestňujú kvôli práci alebo smerujú do nemocnice. Prehrávanie hudby bude bez výnimky zakázané vo všetkých pohostinských, voľnočasových a kultúrnych zariadeniach.

Na Zakynthose a v meste Chania na severozápadnom pobreží ostrova Kréta budú takisto zakázané verejné aj súkromné zhromaždenia viac ako 20 ľudí. Za porušenie opatrenia o zhromažďovaní hrozí pokuta vo výške 50-tisíc až 200-tisíc eur, napísal denník Ekathimerini.

Počet potvrdených prípadov ochorenia covid-19 vzrástol na Zakynthose oproti minulému týždňu o 69 percent a v meste Chania o 54 percent.

Oblasti s najvyšším rizikom

Grécko, ktoré má asi 11 miliónov obyvateľov, v stredu registrovalo 2 856 potvrdených prípadov koronavírusu a 16 úmrtí v súvislosti s ochorením covid-19. Od začiatku pandémie sa v krajine preukázalo 503 885 nákaz a 13 103 úmrtí.

Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb na konci júla preradilo 13 gréckych ostrovov v Egejskom mori medzi oblasti s najvyšším rizikom nákazy koronavírusom. Centrum tým dôrazne varuje pred cestovaním do týchto oblastí. Medzi ostrovmi, ktoré sú na mape ECDC vyznačené tmavo červenou, sú populárne turistické destinácie ako Santorini, Mykonos či Rhodos.

Zdroj: ECDC

​Grécka ekonomika z pätiny závisí od cestovného ruchu a po katastrofálnom roku 2020, kedy sa prepadol počet zahraničných návštevníkov aj tržby z nich plynúce, tento rok zúfalo potrebuje silnú turistickú sezónu. Krajina v súčasnosti bojuje aj so silnými lesnými požiarmi.