Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2015, 01:00

10 utajených tromfov Európy. Múzeá, o ktorých ste asi nepočuli

Zabudnite na Louvre. A objavte pražskú Kampu, budapeštiansku zbierku op-artu či parížske Musée Zadkine.

Pražské Museum Kampa, ktoré sa zameriava na stredoeurópske moderné umenie, preniklo na zoznam najlepších múzeí, o ktorých ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Rebríček utajených zaujímavých tipov zostavil britský denník Guardian.

Britskí novinári pripomenuli napríklad 34 žltých tučniakov od The Cracking Art Group alebo obrie miminká od sochára Davida Černého. A ocenili prístup Nadácie Jána a Medy Mládkových, ktorá o múzeum stará už od roku 2003.


Popri sprístupnení diel Františka Kupku a Otto Gutfreunda organizuje múzeum aj krátkodobé výstavy, z umelcov sa v poslednej dobe predstavili napríklad Yoko Ono, Frank Malina, Julian Opie, Piet Mondrian, Theodor Pištěk či Andy Warhol.

„Expozícia diel zakladateľa abstraktného umenia Františka Kupku, ktorého Meda Mládková osobne dobre poznala, nie je sterilnou muzeálnou expozíciou vytvorenou historikmi, ale je osobným príbehom umelca a mecenášky, ktorá dielo Františka Kupku celý život obdivovala a zaslúžila sa o jeho presadenie vo svetových galériách," odhaduje člen správnej rady Musea Kampa Jiří Pospíšil pre portál iDnes.cz jeden z dôvodov, prečo múzeum v rebríčku bodovalo.

Museum Kampa sa v rebríčku Guardianu ocitlo napríklad vedľa viedenského múzea habsburského cisárskeho nábytku alebo varšavského múzea karikatúr. Tie si môžete pozrieť v našej galérii.

 

Ticketportal.sk