24.01.2016, 00:00

Zabudnutý ostrov uprostred ničoho hľadá farmárov, chce byť nezávislý

Zabudnutý ostrov uprostred ničoho hľadá farmárov, chce byť nezávislý

Tristan da Cunha je ostrov na juhu Atlantického oceánu s necelými tristo obyvateľmi. Najbližší susedia sú pre miestnych až v JAR, zhruba 2 500 kilometrov ďaleko. Obyvatelia odľahlého britského závislého územia preto - kvôli sebestačnosti - chcú pestovať čo najviac plodín. Naučiť ich to majú farmári z Británie, píše iDnes.cz.

Práve britskí farmári by mali miestne rodiny, ktoré sa takisto živia prevažne obrábaním pôdy a chovaním dobytka, naučiť pestovať hlavne ovocie a zeleninu, napísal denník The Telegraph.

Farmári by tak pomohli ostrovu zvýšiť poľnohospodársku produkciu a to do takej miery, aby mohol byť Tristan da Cunha nezávislým ostrovom a nemusel toľko dovážať potraviny odinakiaľ. Najkratšia cesta z ostrova na pevninu totiž trvá loďou skoro týždeň.

Tristan da Cunha leží na pol ceste medzi Južnou Amerikou a južnej Afrikou, žije na ňom 265 obyvateľov a miestne úrady sa obávajú, že miestni ľudia nemajú dostatok zručností k tomu, aby sa ostrovček sám uživil.

Ponuku odísť na ďaleký ostrov, ktorý je britským závislým územím, už na svojich stránkach vyvesila britská Národná farmárska únia, združujúca vyše 50 tisíc farmárov Spojeného kráľovstva. Prípadní záujemcovia však musia počítať s tým, že ostrov ležiaci zhruba 9 tisíc kilometrov od Londýna je kvôli počasiu prístupný iba šesťdesiat dní v roku.

Civilizačného šoku sa však Briti obávať nemusia. Na ostrove je obchod, krčmička, kaviareň a dokonca aj plavecký bazén.

Ostrov hlboko v Atlantickom oceáne bol objavený v roku 1506, obývaný je však až od roku 1700, kedy sa na ňom usídlili americkí veľrybári. Počas vyhnanstva Napoleona na ostrove Svätá Helena tu britské námorníctvo založilo základňu. Po stiahnutí vojakov si na Tristan da Cunha priali zostať traja z nich a stali sa tak zakladateľmi súčasnej osady.

Tristan da Cunha kedysi ležal na hlavnom ťahu plavebnej cesty medzi Európou a Indickým oceánom. Dnes na území s nehostinnými pastvinami pre 300 kusov dobytka a 500 oviec žijú ľudia predovšetkým z pestovania zemiakov. Všetky pozemky sú v spoločnom vlastníctve. Ostrov sa tiež snaží zachovať súčasný spôsob života a bráni sa prílivu ľudí so sklonom k ​​hromadeniu majetku.

Ekonomika ostrova ťaží predovšetkým z exportu homárov, obmedzené príjmy má Tristan da Cunha aj z cestovného ruchu.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.