Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2015, 00:00

Mekka sa mení na Las Vegas. Takto bude vyzerať najväčší hotel na svete

V posvätnom meste moslimov sa stavia najväčší hotel sveta. Obrovský Abraj Kudai však nevzbudzuje iba nadšenie.

Desaťtisíc izieb, 70 reštaurácií a štyri heliporty. A cena okolo 3,6 miliardy dolárov (3,28 miliardy eur). Tak bude vyzerať megalomanská stavba, ktorú by mali o dva roky otvoriť v Mekke. Hovoríme o najväčšom hoteli sveta - Abraj Kudai. Mal by vzniknúť v štvrti Manafia, ktorá leží neďaleko Veľkej mešity.
 


O novom projekte informoval napríklad portál theguardian.com. Nový hotel by mal okrem luxusných priestorov pre tisícky pútnikov, ktoré do Mekky každoročne smerujú, slúžiť aj kráľovskej rodine. Práve pre saudskoarabského šejka a jeho najbližších bude totiž vyhradených päť poschodí. Možno paradoxne vyznie informácia, že zadávateľom stavby je saudskoarabské ministerstvo financií. Projekt má na starosti architektonická spoločnosť Dar Al-Handasah group, ktorá stojí napríklad aj za dizajnovaním miest v Kazachstane či dubajským letiskom.

Hotel vytvorí dvanásť samostatných veží, ktorými zastavajú 1,4 milióna metrov štvorcových. Samozrejmosťou budú luxusné obchody a dokonca prepychová plesová sieň. 


No zdá sa, že nie všetci sú z tohto projektu nadšení. Irfan Al-Alawi, riaditeľ nadácie Islamic Heritage Research Foundation, ktorá sídli v Londýne, pre Guardian povedal, že „mesto sa mení na Mekka-hattan“, čím naráža na množstvo pribúdajúcich výškových budov. „Všetko staré sa odstránilo, aby sa uvoľnila cesta neustálemu vpádu luxusných hotelov, ktoré ničia posvätnosť miesta a vytláčajú normálnych pútnikov.“
 

Snímka: dawn.com


Veľká mešita je už teraz zatienená druhou najvyššou budovou sveta. Hodinová veža Abraj al-Bait (na snímke hore) je súčasťou komplexu, ktorý sa stal domovom tisícok hotelových izieb, kde cena môže narásť až na vyše 5 600 eur za noc. Tie najlepšie majú totiž výhľad priamo Kábu - štvorcovú budovu vo vnútri ktorej sa nachádza posvätný Čierny kameň. 

Hotel siaha do výšky 600 metrov a v noci sa z neho rozlieha laserová šou. „Toto sú posledné dni Mekky,“ hovorí Alawi. „Pútnictvo by malo byť sparťansky jednoduchým rituálom, ale mení sa to na skúsenosť blízku Las Vegas, ktoré si pútnici jednoducho nemôžu dovoliť.“