01.01.2016, 00:00

Svetový unikát.Takéto mesto nenájdete nikde inde na planéte

Svetový unikát.Takéto mesto nenájdete nikde inde na planéte

Poloha nemeckého mesta Nördlingen je naozaj jedinečná, píše portál amusingplanet.com. Toto pekné stredoveké mesto s počtom obyvateľov viac ako dvadsaťtisíc je situované vo vnútri masívneho krátera.


Jeho priemer je 2,5 kilometra, ktorý je pomenovaný ako Rieský kráter. Ten vznikol asi pred 14,5 miliónmi rokov, na území dnešného Bavorska, po dopade asteroidu s priemerom približne jeden kilometer. Ešte neuplynulo ani šesťdesiat rokov, odkedy sa objavili dôkazy o skutočnom pôvode tohto mesta.
 

Snímka: amusingplanet.com


Po celé roky si ľudia mysleli, že plytká priehlbina, v strede ktorej je situované mesto, bol sopečný kráter. Až v roku 1960 dvaja americkí vedci, Eugene Shoemaker a Edward Chao, dokázali, že preliačina bola vytvorená dopadom meteoritu.
 

Snímka: amusingplanet.com

 

Pri návšteve miestneho kostola Shoemaker údajne poškriabal múry, aby videl, z čoho je kostol postavený. Pri tom objavil druh horniny, ktorá sa môže sformovať iba pri tlaku vyvolanom nárazom, ktorý je spojený s dopadom meteoritu. Následné skúmanie podivnej horniny preukázalo, že kráter bol skutočne spôsobený dopadom meteoritu.
 

Snímka: amusingplanet.com


Približne 42 kilometrov juhozápadne od centra Ries sa nachádza ďalší kráter zvaný Steinheimer Becken. V priemere má asi 3,8 kilometra a spolu s Rieskym kráterom bol pravdepodobne vytvorený spoločne po dopade binárneho asteroidu.

 


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.