Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2014, 00:05

Schlosshof. Barok nie je ďaleko

Pekný výlet so svojim partnerom môžete zažiť aj u našich susedov. HN pre vás pripravili 10 tipov na najromantickejšie miesta za našimi hranicami.

Krásny komplex z kniežacieho paláca, terasových záhrad a idylického statku. To je Schlosshof.

Zámok Schlosshof z našej slovenskej strany dobre vidieť. Peši to z Devínskej Novej Vsi trvá dobrú hodinku, ale tá cesta stojí za to. Vidiecke sídlo princa Eugena Savojského je barokový skvost, ktorý patrí medzi európsku špičku z tohto obdobia, preto som očakávala ťažkú historickú prednášku. Tá však nakoniec príjemne prekvapila.

Barok krížený s klasicizmom

Celý areál sa rozprestiera na päťdesiatich hektároch. Ako prvé udrú do očí krásne záhrady, ktoré sú tak starostlivo udržiavané, že na prvý pohľad pripomínajú koberec. Prehliadku sme začali na nádvorí, kde sa prechádzali biele pávy s korunkou. Vôbec sa nebáli, pri tom množstve turistov sú na ľudí zvyknuté. Keďže začalo pršať, nechali sme záhrady tak a radšej sme rovno začali historickými komnatami. Sprievodkyňa pri každom obraze či klenote povedala kúsok z histórie, dozvedeli sme sa, že sídlo neskoršie vlastnila aj Mária Terézia a dala zámok o jedno poschodie nadstaviť. Prezdobený barokový štýl sem-tam príjemne osviežila izba vymaľovaná a zariadená v štýle klasicizmu, teda jednoduchých prvkov a čistých línií. V komnatách je množstvo dobových šiat a šperkov; na okamih som sa pristihla pri jemnej závisti. Mohol to byť krásny život. V jedálni dominuje množstvo porcelánových servisov, čajových a čokoládových súprav. Mária Terézia si vedela slušne vybrať.

Obľúbený mladými pármi

V malej barokovej kaplnke mi ako prvé napadlo, aká je to škoda, že sa nevyužíva. „Ale kdeže, tá je taká obľúbená, že sú obdobia, keď tu máme v kuse svadby,“ hovorí sprievodkyňa. Najmä v lete je o sobáše v nej veľký záujem, mladomanželia sa po obrade môžu fotiť uprostred kvetinových záhonov.

Kone, pávy aj ťava

Množstvo zvierat ma prekvapilo už pred príchodom do samotného zámku; nedá sa doň vojsť priamo, treba obísť zvieraciu farmu. Kone ani poníky ma neprekvapili, ale dvojhrbú ťavu predsa len človek nevidí každý deň. Našli sa aj kozy a iné zvieratá, celkom krotké, zvyknuté na to, že ich hladkajú. Vo veľkostatku bolo aj detské ihrisko. „Tu si rodičia môžu nechať svoje deti, keď idú jazdiť,“ hovorí sprievodkyňa. A ak majú odvahu, môžu si vyskúšať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.