Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2015, 00:05

Pred 10 rokmi sa z New Orleans stala ruina. Pozrite sa, ako mesto vyzerá dnes

Prinášame iný pohľad na mesto, ktoré pred 10 rokmi takmer kompletne zničil hurikán Katrina.

V hlavnom meste Louisiany sme sa boli pozrieť len pár týždňov pred desiatym výročím skazy, ktorá pripomínala apokalypsu. S úplne iným cieľom – navštíviť IT summit Sage. Téme hurikán Katrina sa však v New Orleans nedá vyhnúť. Rozprávate sa o nej s taxikárom, s vodičom Uberu, počas „small talku“ s náhodnými účastníkmi konferencie či v "liquer store".

A keď si z dnes, z pohodlia domova, pozriete archívne fotky zničených miest, po ktorých ste pred pár dňami chodili – dostaví sa mrazivý pocit.

„Bolo to pred 10 rokmi, no mesto sa z toho stále celkom nespamätalo,“ hovorí nám Christine Alba, rodená obyvateľka mesta. Na poznámku o tom, že na uliciach už nevidieť žiadne badateľné stopy po skaze, odpovedá, že to sa týka iba centra, turistických a biznis oblastí.

Rezidenčné štvrte sa totiž stále nedali celkom „dokopy“.

Pohľad na zaplavené New Orleans v auguste 2005. Zdroj: wikimedia.org

Mekka džezu s viac než tromi štvrtinami obyvateľov afroamerického pôvodu však dnes navonok žije opäť na sto percent. Tropickým počasím, šmrncovnou francúzskou štvrťou, južanským temperamentom. Ale aj – vysokou kriminalitou. New Orleans sa dlhodobo objavuje v top tucte najnebezpečnejších miest v USA.

Aj preto nájdete v taxíkoch upozornenie, že „vražda taxikára je vraždou prvého stupňa a v štáte Louisianna sa trestá smrťou“.

Mimochodom – upozornenia, tabule a výstrahy. Američania ich milujú – aj tí z Juhu. V galérii HN preto nájdete pohľad na mesto New Orleans práve cez nápisy. A na to, aby ste ich zachytili v počte niekoľko desiatok kusov, totiž v pohode stačí aj hodinová prechádzka.  

Ticketportal.sk