Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.05.2018, 00:01

Tajné jazerá na Slovensku, kde strávite parádne leto

Pripravili sme pre vás tipy na letné kúpanie v menej známych jazerách a priehradách. Spoznáte tam krásu prírody aj našu históriu.

Tvorí ho  umelý vrt s teplou vodou približne 33 stupňov Celzia. Okolo neho vybudovali umelé jazierko 20 krát 10 metrov, čo umožňuje bezplatné kúpanie aj mimo letného obdobia. Nachádza sa v Kalamenskej doline, v Chočských vrchoch, asi 10 km západne od Liptovskej Mary. Voda je iba slabo mineralizovaná a má silný sírny zápach.
Atrakcie okolia:
Lúčanský vodopád je jeden z piatich významných slovenských vodopádov vyhlásených za národnú prírodnú pamiatku. Raritou je, že sa nachádza uprostred dediny v kúpeľnej obci Lúčky. Je 12 metrov vysoký a padá z travertínovej terasy do malého jazierka.
Liptovský hrad bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Prvé zmienky o ňom pochádzajú z 13. storočia. V 80. rokoch 20. storočia tam urobili archeologický prieskum a zrekonštruovali niektoré jeho časti.
Zdroj: Archív HN

Mnohí ľudia sú jednému kúpalisku verní veľa rokov. Chodia k nemu pravidelne, a to aj z väčšej diaľky, lebo to „ich“ miesto považujú  za výnimočné. Niektoré má mimoriadne čistú vodu, inde sú zasa kvalitné služby, ďalšie je blízko mesta, kam sa dá odskočiť na nákup.

Ale čo menej známe jazerá, napríklad tajchy v Štiavnických vrchoch alebo Kaďa na Liptove? Tento rok môžete svoje zvyky zmeniť a „objaviť“ ďalšie pekné miesta na kúpanie. O ktoré ide si pozrite v galérii:

​Varovanie na záver:

Pri kúpaní na novom, neznámom mieste, treba dodržať niekoľko zásad. „Do neznámej vody vstupujte opatrne, postupne a vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu,“ odporúčajú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva. „Do hlbokej vody by sa mali odvážiť len zdatnejší plavci a ani tí nie jednotlivo, ale aspoň vo dvojici,“ dodávajú zdravotníci.