31.01.2016, 00:00

Uruguaj sa pýši unikátnym kruhovým mostom. Postavili ho z dvoch dôvodov

Dlho používanú kompu cez lagúnu Garzón nahradil neobvyklý most.

Uruguaj sa pýši unikátnym kruhovým mostom. Postavili ho z dvoch dôvodov

Most v tvare kruhu. S niečím takým sa zatiaľ stretnete len v Uruguaji. Za novinkou, ktorá má nahradiť kompu je architekt Rafael Viñoly.

Jeho dielňa má už za sebou ambiciózne projekty, akými je napríklad letisko Carrasco, superštíhly mrakodrap na 432 Park Avenue v New Yorku či neslávne preslávenú budovu Walkie Talkie v Londýne. Informáciu priniesol portál techinsider.com.

Zrýchliť a zároveň spomaliť

Architekti mali za cieľ jediné. Nahradiť neefektívnu kompu a tým dosiahnuť to, že za kratší čas prejde cez lagúnu Garzón viac vozidiel. Okrúhlym tvarom mosta chcú zas na druhej strane premávku spomaliť. Vraj kvôli bezpečnosti.

Novinka sa osvedčila, a denne prejde mostom viac ako tisícka vozidiel. Celý projekt stál 11 miliónov dolárov.

Desať miliónov ochotne a zo svojho zaplatil realitný magnát z Argentíny, Eduardo Constantini. Ten chce, aby most slúžil nielen ako cestná komunikácia, ale aj ako turistická atrakcia, rozhľadňa či ako miesto pre nadšencov lovu rýb. Zároveň má slúžiť ako spojenie regiónov Rocha a Maldonado.

Snímka: Consultatio/Las Garzas

Neľahká cesta k novému mostu

„Most napomôže rozvoju regiónu Rocha, ktorý bol odrezaný od sveta. Maldonádsky kraj je dostatočne rozvitý, ale Rocha zaostáva. Nový most to môže zmeniť,“ objasňuje Constantini.

Cesta k stavbe mosta však nebola jednoduchá. Predchádzal jej šesťročný maratón vyjednávania s úradmi a ochrancami životného prostredia. Jeho stavba sa v septembri 2014 nakoniec začala, a most už skoro rok slúži širokej verejnosti.  

Takto vyzerá unikátny most na Google Maps:


 

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.