Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2014, 00:00

Rytieri, princezné či Elán. Naše pamiatky musia bojovať o turistov

Ak hľadáte tipy na leto, prinášame vám výber najatraktívnejších podujatí, aké ponúkajú hrady a zámky na Slovensku. Na svoje si prídu deti aj dospelí.

Viete, že na Oravskom Podzámku vás pozvú Templári do výpravy a na Červenom Kameni zažijete barokovú noc? Počuli ste, že v kaštieli Strážky pripravujú galerijnú stanovačku a na Spišskom hrade super koncerty? Desiatkami akcií pre deti i väčších návštevníkov sú obsypané hrady a zámky po celom Slovensku. A my sme pre vás vybrali 20 tipov z tých najzaujímavejších pamiatok.

Tradícia verzus modernosť
V programoch najčastejšie nájdete tradične obľúbené rytiersko-bojové akcie. Ponúka ich napríklad Trenčiansky hrad, už spomínaný Oravský Podzámok, hrad Stará Ľubovňa, Krásna Hôrka, Beckov, Strečno i ďalší.
Priam vrece sa roztrhlo s nočnými prehliadkami. Na mnohých zámkoch a hradoch ich však už pretvorili na živé divadelné predstavenia, v ktorých účinkujú aj samotní návštevníci. Napríklad Bojnice chystajú „super noc“ na zámku s rozprávaním o osudoch bojnickej šľachty vo forme muzikálu. Oravský Podzámok predstaví noc s Draculom, ale aj „krutú spravodlivosť“ zo stredoveku s ukážkami mučenia, pričom dráma vyústi do vtipného konca. Na Červenom Kláštore alebo pri zámku Budmerice uvidíte divadelné predstavenia, v kaštieli vo Svätom Antone festival peknej hudby a Spišský hrad má doslova koncertné „bomby“. Tam uvidíte nielen Desmod s Cigánskymi diablami, ale aj muzikál s Elánom.

Historické oblečenie i jedlá
Zaujímavé je, že toto leto otvorili svoje brány aj pamiatky, ktoré boli doteraz roky zavreté. Tak sa sprístupnil napríklad zrekonštruovaný Čachtický hrad alebo zrenovovaná veža na Budatínskom hrade. Súčasťou mnohých podujatí bývajú aj prehliadky historických kostýmov, účesov alebo aj pozoruhodné menu zložené z dobových jedál.


Naše tipy:
 

Trenčiansky hrad


Akcie

 • Trenčianske hradné slávnosti – 21. ročník: divadlo, tanec, historická hudba a jarmoky, umeleckí remeselníci, šermiarske súboje. Deti si môžu vyskúšať odvahu a šikovnosť v starodávnych hrách a súťažiach (streľba z luku, kuše a rôznych palných zbraní). Kedy: 2. – 3. 8.
 • Dobový tábor na nádvorí a vystúpenie sokoliarov. Kedy: júl – august, každý deň okrem pondelkov, v čase 10.00 – 17.00 h v týchto intervaloch: 10.15, 12.15, 14.15, 16.15. Vstupné na hrad: (malý okruh) dospelí 3,60 eura, deti od 6 rokov, študenti a seniori 2,10 eura, rodinná vstupenka 8,30 – 11 eur (veľký okruh 5,10 eura/3,10 eura/11,80 až 15,50 eura).

Významné osobnosti Trenčianskeho hradu: spája sa s ním najmä veľmož Matúš Čák Trenčiansky, ktorý z neho urobil svoj sídelný hrad a centrum rozsiahlych dŕžav „Matúšovej zeme“ (Terra Mathei). Bol najmocnejší uhorský magnát, ovládol takmer celé dnešné Slovensko a značnú časť Zadunajska.


Spišský hrad
 

Akcie

 • Tajomné noci na hrade: nočné prehliadky hradu plné prekvapení a romantickej atmosféry. Kedy: každá sobota počas júla a augusta o 20.30 h, vstupné 5 – 7 eur, rodinná vstupenka do 4 osôb 16 eur.
 • Divadelné večery. Kedy: 18., 25., 7. a 15. a 22. 8 o 20.00 h
 • Detské nedele – nedeľnajšie popoludnia plné tvorivých aktivít pre deti. Súčasťou sú aj rôzne rozprávky so začiatkom o 14.30 h. Kedy: 13. 7., 27. 7., 10. 8., 17. 8. a 24. 8., vstup voľný.
 • Kultúrny festival každý víkend – šermiari, dobová  hudba, divadlo, aktivity pre deti. Kedy: víkendy celý júl a august, vstupné dospelí 5 eur, študenti + seniori 4 eurá, deti 6 – 18 rokov 3 eurá, rodinná vstupenka do 4 osôb 11 eur.
 • Škola princezien: pozývajú sa všetky dievčatá, ktoré chcú byť ako ich obľúbené princezné. Stačí prísť v princeznovských šatách a splniť úlohy, ktoré ich tam čakajú. Kedy: 24. 8.
 • Na hrade s Horalkami  – Sladké putovanie Spišským hradom (aj inými hradmi), súťaže spojené s Horalkami a výhrami. Kedy: 30. a 31. 8.
 • Desmod a Cigánski diabli – koncert. Kedy: 30. 8., 20.00 h vstupné odstupňované 12 – 15 eur.
 • HRADohranie, rozlúčka s prázdninami: víkend venovaný najmenším návštevníkom. Kedy: 31. 8. až 1. 9.
 • Muzikál Osmy svetadiel, skupina Elán. Kedy: 31. 8., 20.00 h, vstupné 20 eur (predpredaj), 25 eur (v deň koncertu), vstupné: dospelí 5 eur, študenti a seniori 4 eurá, deti 6 – 18 rokov 3 eurá, rodinná vstupenka do 4 osôb 11 eur, nočné prehliadky 5 – 7 eur.
  Významné osobnosti hradu: rodina Zápoľovcov získala hrad za vojenské zásluhy od uhorského kráľa Mateja Korvína. Významní vlastníci boli rodina Turzovcov a Čákiovcov.

 

Oravský Podzámok

 

Oravský Podzámok patrí k najnavštevovanejším hradom u nás. Snímka: internet


Akcie:

 • Templárska výprava: vystúpia členovia Cechu Terra de Selinan a atmosféru stredoveku dotvorí kapela Gailard z Liptovského Mikuláša. Kedy: 20. 7.
 • Krutá spravodlivosť na Oravskom hrade: nočná prehliadka, ktorá predstaví najznámejšie tresty minulosti, mučenie a popravy, ako aj previnilcov, ktorí sa pôjdu za svoje činy „porozprávať“ s katom, na pohľad dramatická scenéria sa môže vyvinúť do vtipnej komédie. Kedy: 25. 7., 21.00 – 23.00 h
 • Divadlo na hrade: divadelné popoludnie s vystúpením divadielok, ktoré spestria nedeľné chvíle strávené na hrade, podujatie je nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Vstup je voľný. Kedy: 27. 7.
 • Deň v stredoveku. Kedy: 3. 8.
 • Tajomný hrad – večerná prehliadka pre rodičov s deťmi. Kedy: 8. 8. 19.00 – 21.00
 • Povesti a legendy Oravského hradu. Kedy: 9. 8., 10. 8.
 • Kuruci a Orava. Kedy: 17. 8.
 • Hradná lekáreň. Kedy: 23. a

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.