Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2021, 00:00

Staré mesto je ako čínsky Lisabon, nové ako Las Vegas Orientu. Spoznajte mesto s vôňou peňazí

  • Mesto najprv zbohatlo najmä kvôli čaju, no legalizovanie gamblingu a daň z hazardných hier sa stala hlavným príjmom mesta.
  • Dnes ho právom nazývajú svetovým hlavným mestom hazardu. Nachádza sa tu 41 kasín, o tretinu menej ako v Las Vegas, no výnosy sú sedemnásobne vyššie.
  • Macao patrí k najhustejšie osídleným mestám planéty. Takmer 700-tisíc obyvateľov žije v meste s rozlohou podobnou ako bratislavský Ružinov, ktorý, obýva desaťnásobne menej ľudí. 
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
Staré mesto je ako čínsky Lisabon, nové ako Las Vegas Orientu. Spoznajte mesto s vôňou peňazí
Zdroj: Dreamstime

Keď portugalský objaviteľ Jorge Álvares pristál v zálive, bola to len malá rybárska osada. Na brehu stál malý chrám zasvätený bohyni A-Ma. Námorníci z Európy sa pýtali domácich obyvateľov, ako sa toto miesto nazýva. Tí si mysleli, že sa pýtajú na chrám. Tak im odvetili, že A-Ma Kao – chrám bohyne A-ma.

Traduje sa, že práve tento zvuk si Portugalčania zapamätali, mesto nazvali Amacau, neskôr Macao. Číňania ho dnes volajú Áomen, čo znamená brána do prístavu.

Portugalské dedičstvo

Srdce Macaa dnes tvoria staré biele domy, akoby vystrihnuté z Portugalska. Pomedzi ne sa vinú úzke dláždené uličky ako v Lisabone. Steny domov zdobia charakteristické portugalské bledomodro maľované kachličky s námorníckymi motívmi.

Macao je obrovskou herňou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.