Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2021, 00:00

Brána do Afriky. Spoznajte nádherný, starobylý, tajuplný a červený Marrákeš

  • Miliónové sídlo sa vďaka charakteristickej farbe budov, pôdy a piesku dostalo prezývku červené mesto. A domov množstva historických pamiatok.
  • Pred stáročiami sa tu vykonávali verejné popravy.
  • Dodnes vás môžu zhypnotizovať zaklínači hadov.
  • Makrakéš leží na úpätí Veľkého Atlasu - najvyššieho pohoria severnej Afriky.
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.
Brána do Afriky. Spoznajte nádherný, starobylý, tajuplný a červený Marrákeš
Zdroj: Shutterstock

Vitajte na mieste, ktoré sa považuje za bránu na čierny kontinent. "Je to najkrajšie mesto na svete.“ Skúsite uhádnuť, kto sa takto vyjadril o Marrákeši? Nikto iný než britský premiér Winston Churchill, ktorý ho navštívil v roku 1943.

Odskočil si sem z Casablancy, kde na konferencii s vtedajším americkým prezidentom Franklinom Delanom Rooseveltom plánovali porážku nacistického Nemecka.

Churchill bol natoľko uchvátený mešitou Kutubíja, že dokonca namaľoval jej obraz, ktorý neskôr daroval Rooseveltovi. A práve spomínaný obraz nesúci názov Veža mešity Kutubíja sa minulý mesiac vydražil za rekordných vyše osem miliónov eur.

Stal sa tak najdrahším výtvarným dielom zo štetca legendárneho ministerského predsedu vojnovej Veľkej Británie. Novému majiteľovi ho predala slávna hollywoodska herečka Angelina Jolieová.

Mešita z 12. storočia, ktorá je s minaretom vysokým 77 metrov hlavnou dominantou mesta, neinšpirovala len Churchilla. Poslúžila ako predloha pre množstvo podobných náboženských stavieb v celom islamskom svete. V jej okolí sú rozľahlé parky s fontánami, kde si na lavičke v tieni stromov môžete oddýchnuť a načerpať sily pred ďalšími prechádzkami Marrákešom.

Zaklínači hadov a vyberači peňazí

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.