Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 08:11

Európe hrozí ďalšie stratené leto. Tieto krajiny patria medzi najohrozenejšie

Minulý rok sa podarilo zachrániť aspoň časť letnej sezóny. Americká banka sa obáva, že túto sezónu sa to už podariť nemusí.

Európe hrozí ďalšie stratené leto. Tieto krajiny patria medzi najohrozenejšie
Zdroj: Reuters

Európe hrozí ďalšia stratená letná turistická sezóna, pretože počet nových prípadov choroby covid-19 je na vzostupe a očkovanie postupuje pomaly.

To by mohlo spôsobiť veľkú ekonomickú ujmu Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku. Uviedla to podľa agentúry Reuters americká investičná banka Morgan Stanley.

"Vysoký počet prípadov a pomalé očkovanie v Európe by mohlo viesť k neskorému otváraniu, čo ohrozuje letnú sezónu," uviedla banka. Upozornila, že takýto vývoj by mohol prehĺbiť rozdiely medzi juhom a severom Európy a viesť k ďalším opatreniam na podporu ekonomiky.

Vlani sa v Európe podarilo časť letnej turistickej sezóny zachrániť, pretože vďaka reštrikciám a sezónnym faktorom šírenie koronavírusu v porovnaní s jarou spomalilo, upozornila banka.

"Sme však trochu skeptickí, či sa to tento rok môže opakovať, a to vzhľadom na nové varianty vírusu, ktoré sa zdajú byť prenosnejšie a nebezpečnejšie," dodala.

​Morgan Stanley predpokladá, že najväčší vplyv ďalšiu stratené letnú turistickú sezónu by pocítili krajiny na juhu Európy. Celkovo sa turistický priemysel podieľa viac ako šiestimi percentami na európskom hrubom domácom produkte (HDP) a viac než ôsmimi percentami na zamestnanosti.

V krajinách, ako sú Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko, sú však tieto podiely výrazne vyššie. "Španielsko podľa našej analýzy pôsobí obzvlášť zraniteľne," uviedla banka.

Ticketportal.sk