Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2021, 17:00

Češka žijúca v zahraničí vysvetľuje, prečo sa koronavírus Novému Zélandu úspešne vyhýba

  • Na Novom Zélande v ako jednej z mála krajín svete si jej obyvatelia užívajú voľnosť.
  • Momentálne je tam veľmi jednoduché zabudnúť na celú pandémiu.
  • Prečítajte si rozhovor s Češkou Terezou, ktorá takpovediac "ušla" pandémii.
Češka žijúca v zahraničí vysvetľuje, prečo sa koronavírus Novému Zélandu úspešne vyhýba
Zdroj: Archív Terezy Novotnej

Češka Tereza Novotná na Nový Zéland "utiekla" pred koronavírusom v marci minulého roka. Cesta nebola jednoduchá, pretože netušila, či sa z Taiwanu na Nový Zéland dostane - uzatvárali sa totiž hranice.

Ako to na Novom Zélande vyzerá a aké opatrenia tu platia?

Od začiatku pandémie bolo na Novom Zélande zaznamenaných 2 308 pozitívnych prípadov choroby covid-19. Vďaka ráznym a hlavne rýchlym rozhodnutiam vlády sa už na jar minulého roka podarilo situáciu v krajine dostať pod kontrolu, a tak došlo len k jednej vlne nákazy. V súčasnej dobe krajina eviduje 61 pozitívne nakazených s minimálnym percentom prenosu v rámci spoločnosti. Hranice sú pre cudzincov kompletne uzavreté a povolenie pricestovať do krajiny majú iba občania Nového Zélandu, rezidenti a pár ďalších výnimiek.

Všetci, ktorí pricestujú, sú ihneď odklonení do štátom stráženej a riadenej izolácie, odkiaľ sa po 14 dňoch vracajú späť do spoločnosti. Po celoplošnom lockdowne sa situácia natoľko upokojila, že krajina vo väčšine obmedzení z marca poľavila, verejnosť je však neustále vyzývaná k dodržiavaniu preventívnych opatrení, ktoré aj dodržuje. Ani v tej najmenšej dedine nenájdete obchod alebo verejné toalety, kde by pri vstupe nemali dezinfekciu a QR kód (kvôli spätnému dohľadaniu nákazy).

Koľkokrát som videla, že na viacerých frekventovaných miestach stál zamestnanec pri dverách a kontroloval, či sa ľudia poctivo pomocou QR kódu zapisujú, a ak nie, boli k tomu vyzvaní. Jediným obmedzením pre Novozélanďanov sú v súčasnosti zatvorené hranice. Momentálne sa rokuje o otvorení cestovateľského koridoru s pacifickými ostrovmi, takže je šanca, že sa čoskoro začne cestovať do krajín s nízkou alebo žiadnou nákazou.

Dodržujú ľudia opatrenia nariadené vládou?

To, že je situácia na Novom Zélande taká priaznivá,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk