Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2021, 00:00

Slovák v Británii: Dopady pandémie sú v Londýne katastrofálne. Na Slovensku sa však bojím niečo iného

  • Veľká Británia aktuálne prechádza mnohými zmenami aj krízami. Život tam však aj tak prejavuje výhody, v ktoré mnohí dúfajú aj na Slovensku.
  • Slovák žijúci roky v zahraničí nám porozprával o tom, ako vyzerá situácia v Londýne, ako sa žije Slovákom v zahraničí a v čom je ich výhoda oproti tým, ktorí pracujú na Slovensku.
  • Čo ho však na Slovensku aktuálne desí viac ako pandémia?
Slovák v Británii: Dopady pandémie sú v Londýne katastrofálne. Na Slovensku sa však bojím niečo iného
Zdroj: Matej (Matthew) Cibula

Slovák Matej (Matthew) Cibula má 41 rokov a vo Veľkej Británii žije už 15 rokov. V rámci svojho života v zahraničí pracoval na rôznych pozíciách a v rôznych odvetviach, či už ako pekár, opatrovateľ, istý čas dokonca pôsobil aj v svetoznámej michelinskej reštaurácii NOBU a aktuálne robí už štvrtý rok taxikára v Londýne.

Okrem toho 12 rokov spravuje facebookovú stránku pre Čechov a Slovákov vo Veľkej Británii, v rámci ktorej spolupracuje na tvorbe obsahu aj s českou a slovenskou ambasádou.

Za najväčší rozdiel medzi životom na Slovensku a vo Veľkej Británii považuje pomer príležitosti a životného štandardu. „Viem, že porovnávať situáciu so Slovenskom je pomerne neobjektívne, vzhľadom na históriu a kultúru Británie. Každý priemerne šikovný človek, čo sa nebojí práce, si však v Británii dokáže nájsť slušnú prácu."

Práce je dosť

Za samozrejmosť a povinnosť považuje znalosť anglického jazyka. "Ak človek neovláda angličtinu veľmi dobre, stále je tu možnosť prihlásiť sa na rôzne kurzy a mnohé sú dokonca zadarmo alebo za prijateľnú cenu,“ hovorí Matej.

Pripomína, že od znalosti jazyka sa odvíjajú aj pracovné možnosti a príležitosti. Je tu možnosť sa aj zdokonaliť v nejakom odbore, na výber sú rôzne kurzy či dokonca možnosť študovať.

„V rámci štúdia máte možnosť získať aj štátny grant, ktorý potom v primeraných splátkach splácate.“ Pracovný trh je tu silný a flexibilný. Neutíchajúci dopyt po pracovníkoch v oblasti hotelových a reštauračných službách, v skladoch či fabrikách je podľa jeho slov dopyt po ľuďoch hlavne v Londýne.

Briti sú na inej úrovni ako Slováci

„Celý čas, čo tu žijem, som nikdy nemal problém s tým, že by ma domáci vnímali ako cudzinca, a to som býval v piatich mestách, v rôznych oblasti Anglicka. Pokiaľ ukážete, že sa na vás zamestnávateľ môže spoľahnúť, rešpektujú vás bez ohľadu na národnosť,“ hovorí Matej.

„Čo by som však chcel vyzdvihnúť, je fakt, že v každej práci som sa cítil byť rešpektovaný nadriadenými. K pracovníkom pristupujú individuálnejšie, čím u vás vytvárajú pocit, že každý je dôležitý. Briti žijú viac podľa spoločenských a kultúrnych pravidiel, v porovnaní s tým, na čo je zvyknutý bežný Slovák, ktorý sem pricestuje. Sú zdvorilejší a viac sa navzájom rešpektujú,“ tvrdí.

Vyjadril sa, že spoločnosť tam má nastavené určité pravidlá v spolunažívaní. „Hlavne rasizmus a xenofóbia je tu na oveľa nižšej úrovni ako v niektorých častiach Slovenska,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk