Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2020, 17:30

Slovenka opustila Britániu na poslednú chvíľu: Zlom a komplikácie nastali počas letu

  • Šťastlivci, ktorým sa to na poslednú chvíľu podarilo, sa pre HN podelili o svoj príbeh.
  • Čo ich však čaká pri návrate?
Slovenka opustila Britániu na poslednú chvíľu: Zlom a komplikácie nastali počas letu
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Vo Veľkej Británii žije viac než 100-tisíc Slovákov a mnohí z nich chodia pravidelne na sviatky domov za rodinou. Tento rok je však situácia iná a vo svetle aktuálnych udalostí v súvislosti so šírením nového kmeňa koronavírusu v Británii sa sen o ceste domov mnohým rozplynul.

Kvôli zrušeniu letov sa Slováci rozdelili takpovediac do troch táborov. V jednom sú tí šťastnejší, ktorí sa na Slovensko stihli dostať, v druhom sú tí, ktorí už nemajú možnosť vycestovať a v treťom tábore ostali zúfalí Slováci, ktorí uviazli na letisku „krok“ od domova.

Spojili sme sa s dvomi z nich a prinášame vám smutné aj prekvapivé svedectvá o tom, že každá z možností má svoje ale.

Jedným je prípad 31-ročnej Slovenky Ellie. Posledné dva roky žila s manželom v Londýne. V marci 2021 sa síce mali sťahovať naspäť na Slovensko, ale kvôli pandémii a Brexitu sa rozhodli odísť z Anglicka skôr.

Pandémia ich od rodiny odrezala na niekoľko mesiacov. „Bolo to smutné, pretože sa mojej jedinej sestre medzitým narodilo bábätko a ja som ju za celé jej tehotenstvo videla iba raz a bábätko sme ešte nevideli,“ priznáva.

Samozrejme nás zaujímalo, či oni alebo ich rodina nemali obavy z toho, že chcú v takomto období vycestovať. „Samozrejme, rodina o nás má obavy celý čas. Obaja s manželom však pracujeme z domu a dávame si pozor, týždne pred odletom sme nikam nechodili, s nikým sme sa nestýkali, nosili sme rúška, dezinfikovali si ruky.“

Zlom v lietadle

Návrat pritom nebol ani zďaleka jednoduchý, aj napriek tomu, že sa im s manželom ako jedným z mála šťastlivcov podarilo doraziť domov. Najskôr chceli ísť do Česka za mužovou rodinou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk