Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2020, 00:00

Moderná tvár Číny

  • Keď chcete vidieť tisícročia trvajúcu históriu Číny, choďte do Pekingu.
  • Ak vás však láka súčasná tvár krajiny, ktorá podľa expertov už čoskoro prevezme globálne ekonomické prvenstvo, nenechajte si ujsť ŠANGHAJ.
  • Mesto, ktoré je s 25 miliónmi obyvateľov najväčším v Číne, vás ohromí scenériami nevšedne kombinujúcimi koloniálnu minulosť so zástupom ultramoderných mrakodrapov týčiacich sa do výšky niekoľkých stoviek metrov.
Moderná tvár Číny
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Iste tie scény poznáte zo starých filmov. Francúzi šnupajúci kokaín v drogových brlohoch, rybári plaviaci sa po obrovskej rieke Chuang-pchu, aby svojimi úlovkami nakŕmili mnohodetné rodiny, Číňania nakupujúci raky či kraby na niektorom z veľkých trhovísk.

Práve takto vyzeral Šanghaj v 20. rokoch minulého storočia, keď Čína patrila skôr medzi chudobné štáty sveta. Za sto rokov sa dramaticky zmenila nielen ekonomická sila najľudnatejšej krajiny planéty, ale aj podoba jej najväčšieho mesta.

Ak chcete získať predstavu o skutočnej rozlohe Šanghaja, svoju náv- števu začnite v jeho Výstavnom centre urbánneho plánovania. Po vstupe sa priamo pod vami objaví obrovská trojdimenzionálna krásne nasvietená mapa so všetkými štvrťami, hlavnými budovami, riekami, parkmi aj ulicami.

Okamžite si všimnete, že Šanghaj je mimoriadne ploché a zároveň zelené mesto. Napriek predsudkom niektorých Európanov, ktorí si čínske mestá predstavujú ako megapolisy plné smogu, áut a dymiacich továrenských komínov, si Číňania vo svojich mnohomiliónových metropolách vedia vážiť každý kúsok lesíka či parku.

Skrátka každú zelenú plochu, kam sa ich rodiny chodia vo chvíľach voľna nadýchať čer- stvého vzduchu. „Ako vidíte, v meste máme plno parkov. Nová výstavba sa teraz sústreďuje predovšetkým v oblasti Pchu-tung, na druhom brehu rieky Chuang-pchu,“ vysvetlí vám sprievodkyňa v centre urbánneho plánovania.

Mravenisko mrakodrapov

Po sýtom obede v niektorej z typických čínskych reštaurácií môžete vyraziť do Pchu-tungu, z ktorého sa stáva výkladná skriňa rozvoja mesta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk