Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 09:49

Známy vrch Železník a jeho okolie sa pýši zaujímavými miestami aj trasami

Pri obci Rákoš v Revúckom okrese sa ukrývajú zaujímavé miesta.

Známy vrch Železník a jeho okolie sa pýši zaujímavými miestami aj trasami
Zdroj: TASR - Branislav Caban

Prírodu aj históriu baníckeho regiónu okolo vrchu Železník predstavuje turistom Náučný chodník malých netopierov, ktorý pri obci Rákoš v Revúckom okrese v rokoch 2017 až 2020 vybudovalo tamojšie občianske združenie Rákošská cächa. TASR o tom informoval predseda združenia Július Pavelko.

Náučný chodník netopierov

„Chodník meria 1,6 kilometra a má 14 stanovíšť. Je na ňom stúpanie aj klesanie s celkovým prevýšením 107 metrov, takže návštevníci, na rozdiel od mnohých náučných chodníkov v mestských parkoch, zažijú aj skutočný terén a môžu vidieť divú zver či vtáky,“ povedal Pavelko.

Dodal, že tabule majú rôznu tematiku, od lesného spoločenstva, histórie, cez baníctvo až po samotné netopiere. „Tie v tunajších starých banských dielach zimujú, majú tu zimujúce kolónie. Keď ich mapovala Spoločnosť pre ochranu netopierov, tak ich tu našli zimovať okolo 14-tisíc,“ podotkol predseda OZ.

Ďalším plánom do budúcnosti je podľa neho organizovať podujatia zamerané na nočné pozorovanie netopierov. „Je to veľmi krásna záležitosť. Do konca mája až začiatku júna vo večerných hodinách z otvorov banských diel vylietavajú v tisícoch,“ načrtol Pavelko.

Turistické zaujímavosti

Náučný chodník by však chceli využívať aj na hromadné akcie, na ktoré mienia pozývať i školy. „Padol tiež návrh na Deň netopierov, keďže Spoločnosť pre ochranu netopierov organizuje Noc netopierov, ktorá je známou a veľmi obľúbenou akciou,“ poznamenal predseda združenia.

Ďalšou turistickou zaujímavosťou v Rákoši, ktorú takisto vytvorilo OZ Rákošská cächa, je expozícia prezentujúca dejiny baníctva v dedine i celom okolitom regióne.

Združenie okrem toho v uplynulých rokoch vyznačilo dve turistické trasy, ktoré tvoria okruh cez obce Rákoš, Železník, Sirk a Červeňany.

Vo vrchu Železník sa v minulosti nachádzalo najväčšie ložisko železnej rudy v Uhorsku a jej ťažba v tamojších baniach fungovala do roku 1965. V časoch najväčšieho rozmachu dávali prácu zhruba 1 300 ľuďom.