Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2020, 18:00

Spoznajte metropolu budúcnosti s tvárou Orientu očami redaktora Hospodárskych novín

  • Hoci je hlavným mestom Spojených arabských emirátov, v povedomí bežného Európana sa stále ukrýva v tieni Dubaja.
  • Nemá síce najvyššie mrakodrapy v krajine, jeho architektúra je však ukážkovým príkladom spojenia výdobytkov technologického pokroku s dávnou arabskou kultúrou.
  • A aj keď si v ňom nachádza zázemie čoraz viac globálnych koncernov, západnému turistovi dovoľuje nahliadnuť do každodenného života obyčajného Araba rozhodne viac než Dubaj.
  • Vitajte v ABÚ ZABÍ, 1,5-miliónovej metropole technológií budúcnosti a špičkovej architektúry v arabskom podaní.
Spoznajte metropolu budúcnosti s tvárou Orientu očami redaktora Hospodárskych novín
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Ešte začiatkom minulého storočia to bolo len pár domov v púšti na pobreží Perzského zálivu. Nález ropy v 30. rokoch a s ním spojený veľký ekonomický rozmach však v nasledujúcich desaťročiach úplne zmenili obraz tejto časti Arabského polostrova.

Definitívny zlom nastal v polovici 60. rokov, keď prezident Emirátov šejk Zajd bin Sultán Nahaján prišiel s nápadom vybudovať na území dnešnej metropoly nové mesto podľa plánov legendárneho japonského architekta Kacuhika Takahašiho.

Luxus aj Orient

Na rozdiel od Dubaja dnešné Abú Zabí sa nesústreďuje výlučne na budovanie megalomanských štvrtí plných mrakodrapov, ktoré lámu výškové rekordy.

Cieľom mestských plánovačov je vybudovať modernú reprezentatívnu metropolu, kde všetko do seba zapadá a tvorí jednotný celok. Mrakodrapy sú síce neoddeliteľnou súčasťou panorámy, architekti ich však do nej citlivo zasadili tak, aby nenarúšali arabský kolorit mesta.

Nech vás preto neprekvapí, že z vyšperkovaných tvarov niektorých budov na vás dýchne skutočná orientálna atmosféra. Tento pocit sa vám ešte zdvojnásobí, ak si za miesto svojho pobytu zvolíte luxusný päťhviezdičkový Emirates Palace či iný hotel ako vystrihnutý z rozprávok tisíc a jednej noci.

Samotní obyvatelia Abú Zabí sú na svoje mesto hrdí a radi zdôrazňujú jeho architektonické odlišnosti od svojej slávnejšej dvojičky.

„S Dubajom rozhodne nesúťažíme v tom, kto postaví vyššiu budovu. Napokon on už dnes chystá ešte veľkolepejší mrakodrap, než je Burdž Chalífa, aktuálne najvyššia stavba na svete. Samozrejme, máme záujem pritiahnuť od nich do Abú Zabí ešte viac turistov. Stavili sme však skôr na kultúrne zážitky, ako je napríklad múzeum Louvre Abu Dhabi či Veľká mešita šejka Zaj- da,“ uviedol pre HN Sultán al-Ramádí zo spoločnosti For Abu Dhabi, ktorá sa stará o propagáciu mesta pred zahraničnými návštevníkmi.

V každom prípade treba priznať, že Arabi – podobne ako Číňania – sa vo svojej architektúre radi inšpirujú inými kultúrami a civilizáciami. Na prvý pohľad to vidno aj v Abú Zabí.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk