Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2020, 16:39

Priehrada Ružín sa topí v odpade. Pozrite si odstrašujúce fotografie

Známa a v minulosti obľúbená priehrada Ružín sa topí v odpadkoch. O jej záchranu sa má postarať unikátny stroj s umelou inteligenciou.

Priehrada Ružín sa topí v odpade. Pozrite si odstrašujúce fotografie
Zdroj: TASR – Milan Kapusta, TASR – František Iván

Priehrada Ružín I, ktorá sa nachádza v okrese Košice - okolie, je opäť znečistená komunálnym odpadom. Podstatnú časť odpadu tvoria plastové fľaše, rôzne obaly, ale aj chladničky. V týchto dňoch odpad sa však zbierajú pomocou unikátneho s umelou inteligenciou.

Toto plavidlo malo celosvetovú premiéru práve na Slovensku, a to v utorok 4. 8. pri čistení priehrady Veľké Kozmálovce v okrese Levice. Na čistenie a techniku vyzbierala tisíce eur cez crowdfundingovú kampaň nemecká nezisková organizácia.

Obsluhu stroja CollectiX zabezpečuje spoločnosť Progroupe sediment removal. Ako za ňu na stredajšej tlačovej konferencii uviedol Matej Béreš, ide o vodný harvestor, ktorý sa používa najmä v ázijských krajinách na kosenie a zber vodného rastlinstva. „Má aj kameru a hmotnostné senzory. Vďaka tomu dokáže umelou inteligenciou roztriediť a odvážiť, čo všetko na seba nakladá. Vie vyselektovať napríklad to, že tam bolo 20 plastových fliaš od jednej firmy, 15 topánok, chladnička a podobne,“ vysvetlil. Po preschnutí bude odpad prevezený do spaľovne v Košiciach, kde sa jeho spálením vyrobí teplo a elektrická energia.

V galérii si pozrite fotografie priehrady pred a po, ktorú teraz opäť špatí a znečisťuje naplavený odpad:

​Jazero sa naposledy čistilo v máji tohto roku. Akcie sa vtedy zúčastnilo takmer 50 dobrovoľníkov, ktorí už vtedy vyzbierali okolo 450 vriec odpadu, čo je približne 12 ton. Prostredníctvom sociálnej siete ju organizoval aktivista Jozef Kojecký. 

Predchádzajúce čistenie realizovali vlani v októbri. Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák dodal, že všetky takéto aktivity, vynaloženie úsilia zo strany dobrovoľníkov, ako aj nemalé finančné prostriedky riešia len dôsledky nezodpovednosti obyvateľov žijúcich v povodí rieky Hornád a Hnilec.

Ticketportal.sk