Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2020, 00:00

Zdá sa vám toto leto hrozné? V minulosti by vás s nápadom na dovolenku vysmiali

  • Zo všetkých strán počuť hromženie, že toto leto je divné.
  • Lietadlá do Turecka nelietajú, španielske all inclusive hotely sú prázdne a väčšina z nás môže na more vinou koronavírusu zabudnúť.
  • Pre mnohých sú to stratené prázdniny, zbytočný čas, keď sa nedá nič robiť, možno tak na pár dní vybehnúť na turistiku do Tatier, a vlastne aj tie sú plné českých turistov.
  • Za posledné desaťročia sme si leto nepriestrelne spájali s cestovaním, oddychovaním, morom a ďalekou cudzinou.
  • No nie vždy to bolo tak, poďte s nami na exkurziu do histórie dovoleniek.
Zdá sa vám toto leto hrozné? V minulosti by vás s nápadom na dovolenku vysmiali
Zdroj: TASR/T. Andrejčák

Horúca Sardínia, pulzujúci Londýn, studený Island alebo divoký Balkán? Alebo radšej zapadnutá dedinka v Tirolsku či malebné letovisko na brehu Lago di Garda? Letná dovolenka má mnoho podôb, záleží iba od počtu dní a eur, ktoré ste ochotní minúť.

​Môžete sa kúpať, raftovať, bicyklovať, objavovať múzeá, galérie, dobre jesť, piť tie najfarebnejšie drinky, aké si len viete predstaviť. Teda, ešte vlani to takto fungovalo, dnes žijeme vo svete korony a naše životy sa obrátili naruby. Mnohí nemožnosť vycestovať berieme ako obrovskú krivdu, ktorá nás v živote postretla.

No stačí sa porozprávať so susedom, ktorý rok čo rok trávi voľno na záhrade obklopený paradajkami a uhorkami. Alebo s 80-ročnou babičkou, ktorá za celý život poriadne nevystrčila päty z domu. Podľa minuloročného prieskumu Slovenskej sporiteľne si dovolenku nemôže dovoliť až 40 percent Slovákov.

Našťastie sa tento počet postupne znižuje, pred desiatimi rokmi pre chýbajúce peniaze nedovolenkovali zhruba dve tretiny Slovákov. Pred sto rokmi by vás zrejme s nápadom na dovolenku vysmiali.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.