Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2020, 10:48

Menej más, viac kvality: Talianska príroda si od turistov oddýchla a domáci volajú po zmene

Vďaka karanténe vyzerá more ako pred 40 rokmi.

Menej más, viac kvality: Talianska príroda si od turistov oddýchla a domáci volajú po zmene
Zdroj: Pixabay (ilustračná)

Viac rýb, menšie znečistenie, vtáčí spev... Vďaka karanténe a prudkému poklesu turistiky sa príroda na Amalfinskom pobreží, turistickom regióne na juhu Talianska, znovu nadýchla. Vzniká tak otázka, ako zlúčiť ekonomiku a trvalý rozvoj, píše agentúra AFP.

"Naše more bolo vždy priezračné, ako krištáľ, ale teraz, keď je tu menej lodí a športových aktivít, je úžasné. A je vidieť viac rýb ako predtým," hovorí Andrea Coppola zo spoločnosti Plaghia Charter, ktorá organizuje výlety na lodiach.

Príroda sa odlivom turistov vracia do normálu

Amalfinské pobrežie, preslávené svojimi mestečkami visiacimi na kopcoch zvažujúcich sa k Stredozemnému moru, dnes vyzerá ako Šípková Ruženka. Taliansko, ktoré bolo ako prvá krajina v Európe postihnutá epidémiou COVID-19, zrušila začiatkom mája karanténu a od 3. júna sa znovu otvorila turistom. Tých je tu však zatiaľ len málo.

"Zvyčajne je tu v tejto ročnej dobe všade plno jácht, odtiaľto až na Capri," hovorí turistický sprievodca Giovanni Casci. Vďaka karanténe vyzerá more ako pred 40 rokmi. "Pokiaľ ide o pokoj, ide o nepopierateľné zlepšenie. Predtým tadiaľto prechádzalo toľko lodí, že to vyzeralo ako diaľnica," hovorí rybár Gaetano Esposito. "Je tu však ekonomický problém. Nachytám ryby, ale nepredám ich," dodáva.

"Okrem delfínov sa pri pobreží objavil aj vorvane tuponosé, ktoré plávali do prístavu a dostali sa aj k ľuďom. Predtým ich totiž nebolo možné ani uvidieť," upresňuje Casci, ktorý spolupracuje so združením Cartotrekking.

Turistické cesty, vrátane Sentiero degli Dei (Chodník bohov), zase neúmerne zarástli, a tak prvou úlohou po ukončení karantény bolo orezať tŕnie tam, kde nebolo možné prejsť a zaistiť na nich bezpečnosť, dodáva Cascata.

Návrat turistov visí vo vzduchu

"Od marca do októbra je Amalfinské pobrežie navštevované až príliš a pravdepodobný návrat masovej turistiky bude mať znovu vplyv na prírodu," konštatuje sprievodca.

Jeho kolega Marco Marotta si myslí, že by pandémia mohla byť veľkou príležitosťou, ako reorganizovať turistiku. "Výlety a túry boli v posledných rokoch veľmi intenzívne a narastali, sú však ešte miesta, ktoré si zaslúžia byť objavené a ktoré ponúkajú pokoj na rozdiel od šialenstva na plážach a čarovných miest na pobreží," konštatuje.

Predseda turistického dištriktu Amalfinského pobrežia Andrea Ferraioli potvrdzuje, že kríza s epidémiou, ktorá mala na sektor tvrdý dopad najmä kvôli neprítomnosti amerických turistov, je príležitosťou, ktorej sa treba chopiť.

Nechcený návrat "k normálu"

"Pobrežie v posledných rokoch zaznamenalo možno až príliš veľký príliv turistov, najmä v lete. Vlani ich tu boli takmer dva milióny," vysvetľuje. Turistika by podľa neho mala byť rozložená na 12 mesiacov v roku, mal by sa rozvíjať trekking či enogastronómia a turisti by sa mali k životnému prostrediu správať ohľaduplnejšie.

"Positano zažíva krásne chvíle, príroda len prekvitá, more je priezračné, ráno nás budí vtáčí spev. Tak pekné mesto si zaslúži vysoko kvalitnú turistiku, aká tu bývala skôr," usudzuje Tanina Vanacoreová, spolumajiteľka hotela Palazzo Murat.

"Bežne tu mávame 200 až 300 autobusov denne, ktoré spôsobujú zápchy a sťažujú život obyvateľom. Koniec tejto enormnej prevádzky by bol úľavou. V petícii sa vyzbieralo takmer 10-tisíc podpisov, kde sa požaduje, aby sa to nevrátilo. Potrebujeme prostredie, v ktorom sa dá žiť a kde je rešpektovaná príroda a more," zdôrazňuje.

Ticketportal.sk