Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 12:23

Aktuálna situácia v Chorvátsku: ktorým oblastiam sa pre koronavírus radšej vyhnúť?

Minulý týždeň v Chorvátsku denne v priemere ochorelo 20 ľudí na milión obyvateľov.

V Chorvátsku sa podľa zatiaľ posledných údajov cez víkend oproti predchádzajúcim dňom výrazne znížil denný prírastok potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo však médiá prisudzujú nižšiemu počtu vykonaných testov. Jutarnji list upozornil, že Chorvátsko minulý týždeň patrilo medzi šesť krajín EÚ s najvyšším rastom infikovaných. Najviac nakazených má vnútrozemské regióny Záhreb a Osijek a potom prímorská oblasť Splitu. Krajina je obľúbenou prázdninovou destináciou Slovákov.

​Kým v piatok popoludní úrady hlásili za predchádzajúcich 24 hodín pre Chorvátsko rekordných 116 nových prípadov, v sobotu popoludní tento najvyšší údaj prekonalo 140 novo infikovaných. Počas víkendu potom tieto počty klesli najprv na 50 a v pondelok krízový štáb hlásil 53 ďalších nakazených. Otázkou je, či tento klesajúci trend dnes popoludní potvrdia aktuálne čísla za uplynulých 24 hodín.

"Minulý týždeň v Chorvátsku denne v priemere ochorelo 20 ľudí na milión obyvateľov. Ide o veľmi vysoké číslo, podľa ktorého je Chorvátsko šiestej najhoršie medzi štátmi Európskej únie," napísal Jutarnji list. Ďaleko najhoršie je na tom s 85 chorými na milión obyvateľov Luxembursko, za ktorým nasledujú Portugalsko, Švédsko, Bulharsko a Rumunsko.

Najviac prípadov v Záhrebe

Podľa zatiaľ posledných údajov z pondelka, ktoré zverejnil spravodajský web Dnevnik.hr, sa vo štvormiliónovom Chorvátsku od prvého potvrdeného prípadu z 25. februára doposiaľ koronavírusom nakazilo 3 775 ľudí. Z nich 119 pacientov chorobe covid-19, spôsobovanej koronavírusom, podľahlo. 2 514 sa vyliečilo.

Podľa prehľadu situácie v jednotlivých regiónoch ďaleko najviac infikovaných, 945, od začiatku epidémie registruje hlavné mesto Záhreb. To vyplýva z veľkej hustoty osídlenia - na približne 640 kilometroch štvorcových žije vyše 806-tisíc obyvateľov. Úmrtí chorvátska metropola doteraz zaznamenala 20.

Čo do počtu doteraz nakazených osôb, 671, je na druhom mieste prímorská Splitsko-dalmatínska župa, kde žije na 4540 kilometroch štvorcových takmer 448-tisíc obyvateľov. Úmrtí spojených s koronavírusom má však tento región v krajine ďaleko najviac - 41.

Treťou najpostihnutejšou oblasťou je Osijecko-baranjská župa na vnútrozemskom severovýchode krajiny. Tam sa celkovo nakazilo 463 ľudí, z ktorých osem zomrelo.

Dôvodom sú turisti 

Podľa dnešných údajov denníka Jutarnji list sa v Záhrebe z choroby covid-19 lieči 359 pacientov, v Osijecko-baranjskej župe 151 a v Splitsko-dalmatínskej 77.

"Je potrebné si uvedomiť, že sa v krajine ani nemuseli nakaziť, pretože by bola riziková z hľadiska epidemiologickej situácie, ale preto, že do Chorvátska jazdia aj turisti z iných krajín," povedal k dvom nakazeným Čechom, ktorí sa vrátili z dovolenky v Chorvátsku, v dnešných Lidových novinách český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

"V rámci hromadných akcií môže dôjsť k prenosu vírusu. Nemôžeme povedať, že Chorvátsko ako také je z hľadiska covidu nebezpečná krajina. Prípadov by muselo byť viac, čo ešte nie je," uviedol.

Ticketportal.sk