Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2020, 00:00

Majstri sveta v jazde vlakom. Švajčiarske železnice sú plné rekordov

  • Tri pätiny Švajčiarska zaberajú hory, napriek tomu sú obyvatelia alpskej krajiny svetovými šampiónmi v železničnom cestovaní.
  • Historicky vďaka horúčke horských dráh, avšak pribúdajú aj nové koľajové príbehy - napríklad najdlhší tunel sveta.
Majstri sveta v jazde vlakom. Švajčiarske železnice sú plné rekordov
Zdroj: Swiss travel system

Aby bolo jasné, o čom bude reč, v čom sú tí Švajčiari vlastne tak obdivuhodne výnimoční, doprajme si hneď na začiatku aspoň zjednodušené technické minimum.

Železnice sa s horským terénom z princípu príliš nekamarátia. Sklon koľají na bežných tratiach nepresahuje tri percentá, na lokálnych tratiach to výnimočne môže byť okolo šesť percent.

Za touto hranicou prestáva byť prevádzka kvôli nízkemu treniu medzi kovom kolesa a koľajnice bezpečný, a tak musí nastúpiť takzvaná zubačka. Bez nej by vlaky nevyšplhali do hôr, ani by nedokázali cestou dole spoľahlivo brzdiť.

Projektanti koľaje bez zubačky rozvinú v strmých zrázoch do všelijakých slučiek, aby stúpanie i klesanie rovnomerne rozložili. Alebo jednoducho prevŕtajú veľhory dlhočiznými tunelmi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk