Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2020, 13:04

Dovolenka v Grécku: Slovákov môžu po príchode testovať a zavrieť do karantény

Formulár sa každého cestujúceho do detailov pýta, odkiaľ prišiel, akým spôsobom, je potrebné uviesť aj číslo letu.

Dovolenka v Grécku: Slovákov môžu po príchode testovať a zavrieť do karantény
Zdroj: Reuters

Gréci sa pripravujú na spustenie dovolenkovej sezóny. Kvôli hrozbe šíriaceho sa koronavírusu však zavádzajú viaceré bezpečnostné opatrenia pre turistov. 

To najzásadnejšie bude platiť od prvého júna a v praxi znamená hrozbu karantény pre každého, kto prichádza do krajiny. Teda aj pre Slovákov, ktorí Grécko označujú za bezpečnú krajinu a teda od nás je tam možné cestovať bez obmedzení. 

Krajiny, ktoré Slovensko označuje za bezpečné:

Zdroj: MZV

​Od júla bude musieť každý, kto sa do Grécka chystá, vyplniť formulár (dostupný v angličtine tu) a to aspoň 48 hodín pred príchodom. 

Formulár sa každého cestujúceho do detailov pýta, odkiaľ prišiel, akým spôsobom, je potrebné uviesť aj číslo letu. Rovnako sa budú Gréci zaujímať o to, kde a ako dlho v ich krajine zostanete. 

Následne bude povinné sa ním preukázať na letisku, respektíve na hraniciach po príjazde autom. Dôležitý bude vygenerovaný QR kód, ktorý bude cestujúci musieť ukázať či už v mobile alebo vytlačený na papieri a zdravotníci si vďaka nemu budú vedieť skontrolovať údaje vyplnené vo formulári.

​V ďalšom kroku bude na ich rozhodnutí, či vás bez problémov pustia dovolenkovať k Egejskému alebo Iónskemu moru. Ak sa im niečo nebude zdať, alebo vás náhodne vyberú, budete musieť podstúpiť test na koronavírus. A až do jeho výsledkov budete musieť zostať v povinnej izolácii vo vašej cieľovej destinácii. 

Grécko má k dnešnému dňu 3 376 nakazených koronavírusom pri desiatich miliónoch obyvateľov. Krajina hlási aj 191 obetí. 

Ticketportal.sk